Om vi antar att man kan hålla "plattan i mattan" hela tiden och ingen acceleration eller inbromsning sker ens vid ex Stockholm C och Göteborg C - så är just denna sträcka - Stockholm till Göteborg - runt 400 km flygvägen - inga spår går rakt som sagt, men vi förenklar allt extremt mycket just nu. Då får vi följande färdtider:
200 km/h - 2 timmar.
250 km/h - 1 timme och 36 minuter. Det är en tidsvinst på 24 minuter.
300 km/h - 1 timme och 20 minuter. Tidsvinst mot 250 km/h är 14 minuter, och jämfört med 200 km/h så är det 40 minuter.
Självklart kan man vinna lite mera om man kör längre, säg Stockholm - Malmö eller var för inte direkt Köpenhamn.
MEN
Inget är såhär pass enkelt, acceleration och inbromsning kommer "förstöra" dessa tidsvinster till kanske enstaka minutrar, och det förutsatt RAKA spår, vilket inte finns, och just nu troligen aldrig kommer finnas - kurvor kommer alltid ingå. Och för varje station som är på vägen, så är det än lägre vinst - för ja du må ju bromsa till noll km/h till stationen, och sedan accelerera upp igen till ex 300 km/h.
Således den riktiga tidsvinsten, raka spår eller krökta spår, är väldigt liten i förhållande till investeringen. Den största vinsten har redan gjorts: X2000 med lutande korgar. Det är rätt intressant och enkelt när man ser det med siffror skulle jag vilja säga.
Och vad gäller att bygga nya spår på betongbroar över mark - never mind tillstånd and all that crap - så är åtgången av betong något enorm minst sagt. Om dessa bitar gjuts i Sverige eller i Kina, ja mängden CO2 som släpps ut bör vara likvärdig vid själva byggnatione/gjutningen - men sen tillkommer transporten runt halv jordklotet, och den kan knappast kallas CO2 netural. Så miljö utsläppen kommer bli humugus stora, framförallt av CO2, men också av massa annat. Så miljöprojekt? Njae inte i verkligheten.... Räkna igen, tänk konsekvens och inse att skall det blir något så krävs 400 km/h för att själva tidsvinsten skall bli något att skriva hem om, och då kan jag garantera att spåren måste vara i det närmaste spikraka.
Sedan störs jag av valet av vagnar, en nedlagd serier? Det måste bara vara svensk stolthet som tar ett sådant kasst beslut - ja lite som spårvagnsproblemen runt Stockholm (Lidingöbanan, Spårväg City, Tvärbanan och så vidare - ingen fungerar sådär perfekt, bromsproblem och vete 17on alla problem...).