Senaste nytt

SAS Link - Embraer 195

Noterar nu att samtliga Link maskiner nog fått uppgraderad kabin och stolar - alla maskiner flyger med samma kabin konfiguration :) 122 stolar på samtliga.

Screenshot_20241028_083827_Samsung Internet.jpg
 
Misstänker att det är dags för SAS livery även på denna maskinen :) Om så är är fallet så kommer alla Link maskiner därefter bära SAS nya livery :)

Visa bifogad bild 158560

Då var SE-RSS tillbaka från Nottingham och mycket riktigt har den fått SAS livery! :)

Före:
Screenshot_20241110_003652_Flightradar24.jpg


Efter:
Screenshot_20241110_003719_Flightradar24.jpg


Då flyger samtliga 10 SAS Link maskiner med SAS nya livery! :)

Ryktas om att det finns ytterligare fyra Embraer maskiner påväg till SAS Link.
 
Det ble stilt spørsmål om både ERJ og CRJ på diamant-eventet i Oslo.

-City-jetavtaleb er forlenget med et antall år.
-For øyeblikket er både E2 og A220 til SAS Link utelukket pga motorproblemene.
Det tar ju åratal innan leveranserna kan komma igång så förhoppningsvis är motorproblemen lösta tills dess...
 
Ryktet om att fler maskiner är påväg till Link flottan verkar stämma. Nu har en ny maskin dykt upp under kommande på planespotters.net. Ska bli SE-RSU och är nyare än de tidigare levererade :)

Enligt rykte är det fyra maskiner påväg till Link.
SAS sa ju (för ett år sedan om jag minns rätt) att "ett beslut kommer snart" om framtida regionalmaskinsflotta. Vill minnas det valdes mellan A220 och E2. Har man övergett dessa planer helt, och det är gamla begagnade förra generationens flygplan likt dessa som det blir istället eller i väntan på beslut?
 
Toppen