Storsteffe
Medlem
Bestämma vad?
Bonusmiles ges alltid till den resande och inte till betalaren av biljetten om inte det är samma person.
Det är ingen naturlag utan snarare tvärtom, det normala är att den som betalar får ev, bonusar pga av affären.
Bestämma vad?
Bonusmiles ges alltid till den resande och inte till betalaren av biljetten om inte det är samma person.
Kanske. Problemet är nog att den typen av diskussion gärna hamnar i inlägg av typen "jag är god", "du är ond". Finns en del bara i denna tråd. Bli lätt tråkig stämning och diskussionen har väl egentligen inte så mycket med "Medvetet Resande" att göra.
Det finns olika nivå av moral (att gå mot rött ljus på gatan till att spränga andra människor i luften)
Som jag skrev redan BusinessClass är inte rätt ställe för att diskutera moral/politik.Om det är utilitarism som du kopplar påståendet till så måste ju exemplen placeras in i en kontext. Det kan väl aldrig vara moraliskt berättigat att spränga andra människor i luften just for pure laughs, eller? Och sen när handlar jay-walking om moraliska avvägningar?
Jag tycker att det finns mycket "medvetet resande" i tråden
Utan sura upp men att använda poäng privat är skattepliktigt, sedan att rutiner, regler och tolkningsföreträden gör dt svårt att hantera är en helt annan sak. Men för den sakens skull så blir det ju inte mer rätt att använda poängen privat.
Om vi jämför tre personer där a) tar ut poängen privat utan att förmånsbeskatta b) tar ut poäng privat men beskattar c) tar inte ut poängen alls privat.
Tycker du då att a) är den som gör "mest" rätt?
Inte jag men vi är alla olika, vilket är turligt för annars hade det blivit tråkigtoch ja - jag kör i 90 km/hr på 90 väg även om jag vet att det inte finns några poliskontroller
![]()
![]()
Tack! Det lät ungefär som mitt samtal.....Oki, de få i denna tråden som verkar vara för en förmånsbeskattning av poäng. Kan ni berätta för oss hur ni beräknar förmånsvärdet på detta? Jag ringde just Skatteverket för att fråga hur de tycker att man ska göra och de sa att jag skulle ta upp värdet av den delen av resan som betalades med poäng intjänade i tjänsten som förmånsbelopp.
När jag frågade hur man räknar ut värdet per poäng hade de inget bra svar ..
Nästa fråga jag ställde var att jag har ett kreditkort som företaget betalar men som står i mitt namn. När jag handlar på ICA med detta får jag poäng. Är de förmånsgrundande eller är det privat intjänade?
Återigen fick jag inget bra svar förutom att jag skulle nog ta upp kortavgiften som förmånsgrundande. När jag förklarade att jag behöver ett kreditkort i tjänsten och därför har fått det så hänvisade de till samma regler som telefon i tj dvs att viss utnyttjande är ok även privat.
Jag kontrade och sa att i telefonfallet så betalar arbetsgivaren vissa samtal .. han betalar inte det jag handlar på ICA utan det betalar jag själv så det kan inte alls vara samma sak.
Vid det här laget tröttnade de på mig och sa att .. saken är inte prövad och de har inga bra svar.
Så monkey och ni andra som säger att man ska skatta för det. Kan ni reda ut detta som inte skatteverket själva kan reda ut?
Ett marknadsvärde innebär att det finns köpare på marknaden som är beredda att betala detta marknadsvärde. Högst tveksamt om så är fallet när det gäller att köpa poäng...Rimligtvis så skulle en eventuell beskattning baseras på vad det kostar att köpa poängen hos respektive bolag, marknadsvärdet helt enkelt.