Bumpar mig själv lite skamlöst här, sorry.Ska till Japan över jul på en *A-resa. Biljetten bokad till och från Tokyo Haneda, men vi tänkte ändå passa på att besöka Osaka under resan.
Hade ni valt att lägga på det leget i ANA ekonomi i detta läge? Jag tänker att det bli smidigare och billigare än att hålla på med väskor, åka in till Tokyo och byta till tåg osv, men undrar om det finns något jag inte beaktar riskmässigt för denna ombokning? Connection time är 1 timme 55 min och flighten går till Osaka ITM. Enlighet flightera verkar den gått dagligen utan avbrott hela förra året.
Hur resonerar ni kring att ändra ”småsaker” i era bokningar med *A som utförs efter utträdet? Värt det eller trumfar riskerna? Tänker om ex. sista benet blir inställt eller liknande innan avresan sker.
MCT på Haneda internationellt-inrikes verkar vara två timmar så jag får dock i så fall ta ett alternativ med cirka 4h bytestid..