Efter den där röriga enkäten som startade tråden var det väl väntat med röriga förändringar. Här måste man alltså sätta sig och räkna på vad som kan ge bäst värde för pengarna innan man bokar. Bökigt. Men spontant känns ju mer rabatt som en rimlig väg att gå istället för poäng. När jag tittar verkar det vara rent Norwegian Rewards-modell på poänguttag där man kan dra en mätare för att använda poäng vid betalning. Kul med lite framförhållning när de pajar poänganvändningen

(ok, de har hintat om det men inte något specifikt datum och med opublicerade ändringar som gjort att man inte vetat vad som skulle hända exakt). Om man ska välja mer rabatt eller mer poäng kommer väl någon räkna på framöver så att jag slipper.
Även jag stannar kvar på högsta nivån som jag trodde jag skulle förlora, men inte brytt mig om. Undrar om det är VIP-nivån man får även framöver som Amex Platinum-medlem? Då känns det nog ännu mindre värt att hetsa för att boka Radisson framöver för min del. Men vi får väl se.