Utan att gå helt offtopic, men reste du vrålförkyld eller fick du symptom efter avresa? Frågar åt en kompis.Hade problem på CPH med pedulingini-appen. Hade inte brytt mig om den öht. Blev tvingad att ladda ner, installera och fylla i. Fullständigt obegriplig. Incheckningen kollade att jag hade den nedladdad och sa att det var ok.
FRA ingenting, IST ingenting, DPS kollade våra vaccineringspapper. Jag var dessutom vrålförkyld och bävade inför ev temperatur-screening. Ingen screening.
Allting känns som pre-covid. Förutom VOA som kostade 500.000 ruppar...
Okej vilket bolag flög du med som accepterar att man flyger ”vrålförkyld”? Jag tycker det är så trist att läsa att du helt sonika struntar i andra än dig själv när det kommer till att resa med symptomBlev förkyld ca tre dagar innan avresa. Dottern hade haft en precis innan o smittat mig.
Har du aldrig flugit förkyld? Det känns som att man gjorde det mer eller mindre konstant under småbarnsåren…Okej vilket bolag flög du med som accepterar att man flyger ”vrålförkyld”? Jag tycker det är så trist att läsa att du helt sonika struntar i andra än dig själv när det kommer till att resa med symptom![]()
Har du aldrig flugit förkyld? Det känns som att man gjorde det mer eller mindre konstant under småbarnsåren…
Ja, jag uppfattar att den är över när det kommer till död/allvarlig sjukdom, antal döda i Sverige är på samma nivå som genomsnittet under 2000-talet. Om jag blir sjuk av Corona eller någon annan virus-sjukdom är egentligen egalt för min del. Så tyckte man det var ok att resa förkyld tidigare så skall man kanske inte sätta sig på allt för höga hästar nu.Har du missat att det är en pandemi? Eller tänker du att den kanske är över?
Coronapandemin: Detta gäller just nu - Krisinformation.se
Stanna hemma om du är sjuk med symtom på covid-19 — Folkhälsomyndigheten
Innan pandemin var det säkerligen många som flög med förkylningssymptom. Men sedan dess känner jag inte en enda. Därför påpekar jag att jag tycker det är oansvarigt. Jag uppfattar inte heller Tostarp som att han är i småbarnsåren. Det står att han är 57 år.
Tog du ett covidtest innan avresan för att bekräfta att de var en råförkylning?Får väl svara så här:
Man kan åka tåget till CPH vrålförkyld, det är inte olagligt.
Man kan checka in på CPH vrålförkyld, det är inte olagligt.
Man kan flyga Lufthansa till FRA och gå omkring där vrålförkyld, det är inte olagligt.
Man kan flyga Turkish till IST och gå omkring där vrålförkyld, det är inte olagligt.
Man kan flyga Turkish till DPS och gå omkring där vrålförkyld, det är inte olagligt.
Man kan checka in på Hilton Bali vrålförkyld, det är inte olagligt.
Och det bästa av allt är att man slipper ansiktsmask![]()