Ej relevant då det förhållandet inte förändrats sedan förra gången SAS piloter sa ja till ett avtal.
Ja, och poängen var att alla de jämförelserna är irrelevanta för folkopinionen i Sverige vilket var ämnet för det inlägg du citerade.
Än en gång: Arbetsmarknaden för piloter som är anslutna till SAS pilotfack är inte markant annorlunda idag jämfört med förra avtalsperioden.
Good for you. Det förklarar din tondövhet avs vad gemene man i sverige tycker om PR-kapaciteten hos SAS pilotfack. Du har hoppat in i en diskussion om strejken på ett forum där andelen flygintresserade och (sannolikt) höginkomsttagare är långt högre än i Sverige som helhet, men lyckas ändå inte övertyga särskilt många om din ståndpunkt. Lycka till till pilotfacket, säger jag bara.