Canadien
Medlem
Funderade på om vi skulle flyga hem från Orlando alt. Tampa i Florida, men det går ej att söka poängbokning via SAS.se för dessa destinationer. Får bara till svar att det inte är en giltig poängbokning.
Får jag inte boka GOT-IAD och sedan TPA alt. MCO-GOT via t.ex. IAD/EWR/ORD där TPA/MCO till IAD/EWR/ORD går med United?
Att hitta awardplatser från MIA har jag insett är svårt som attans. Det verkar betydligt lättare via IAD eller EWR så tänkte att det kanske är bättre att köra routing där igenom och därmed ta en extra inrikesresa på hemvägen.
Vill dock ha genomgående biljett och slippa köpa en extra inrikesbiljett och allt vad det kan innebär i form av ev. försening/missat flyg etc.
Tänker så att det skulle kunna bli så här isf;
GOT-CPH-IAD
TPA/MCO*-IAD/EWR/ORD**-CPH-GOT
*beroende på vilken av flygplatserna som är lättast att få awardplatser ifrån i mitten på juli
**vilken av hubbarna som nu är bäst/lättast att hitta awardplatser ifrån hem i mitten på juli
Fungerar det?
På SAS sida kan du enbart boka rena SAS-bonusresor (d v s ej inrikes Tampa-Chicago te x)
För att boka en sådan Star Alliance award (dyrare än en SAS award, både i poäng och oftast i skatter) så måste du ringa SAS. Alternativet är att boka SAS-flygen som award på SAS sida och köpa anslutningsflyg i USA separat. Tänk dock på att du då ej får gratis ombokning ifall något flyg är sent och du skulle missa nästa.