Hej på er!
Ni verkar vara väldigt insatta i hur man får maximalt antal miles för flygningar och min fråga till er är om följande två alternativ.
Jag är inte rik som ett troll men vill nå *A G till nästa år.
Därför behöver jag få hjälp med vilket alternativ som jag och min sambo ska välja på vår resa till Asien i januari/februari och vilket av alternativen som är mest hälsosamt för plånboken.
Alternativ 1: Turkish Airlines ARN-IST-BKK-IST-ARN Business class J-class, 11560kr/person, 23120kr för två personer.
Thai Airways HKG-BKK Economy, 2265kr/person, 4530kr för två personer.
Övriga bolag bl.a. Air Asia BKK-DPS Qatar DPS-SIN och ej *A.
Total pris samtliga segment ARN-IST-BKK-DPS-SIN-HKG-BKK: ca 35000kr
Alternativ 2: Turkish Airlines ARN-IST-BKK-IST-ARN Business class J-class, 11560kr/person, 23120kr för två personer.
Singapore Airlines BKK-SIN-DPS Economy, SQ DPS-SIN Economy, SQ SIN-HKG Economy, 12130kr/person, 24260kr för två personer.
Thai Airways HKG-BKK Economy, 2265kr/person, 4530kr för två personer.
Total pris samtliga segment: 52010kr för två personer.
Alternativ två är dyrare med råge men jag får flest miles med Aegean och flest poäng med Euro Bonus.
Jag reser ca 5-10 gånger med SAS inom skandinavien via jobbet och får således även miles alt. poäng på EB beroende på vad jag väljer.
Tack för er hjälp. Ni lägger stommen för vår resa och min jakt på uppgradering.
Mvh Tobbe