Lite OT: Hade tidigare i sommar en snarlik historia med TAP. Vi skulle också till Tanger (från Madeira) men drabbades både av inställt flyg (på grund av oväder) samt försenad väska. Ovädret gjorde att det inte blev ett äkta EU 261/2004-case men väl försenat bagage samt ombokning,
Tvärtemot vad som har rapporterats i andra trådar så var TAP ganska enkla att ha att göra med. Det blev två separata ärenden, dels för bagage och dels för hotell och ny biljett (som vi fick köpa själva eftersom det var omöjligt att komma fram till kundtjänst). TAP erbjöd 200 euro var för våra inköp och resten tog kortförsäkringen. De erbjöd ersättningen i voucher men läser man det finstilta kan man få samma summa i cash - ett enkelt val. Vi har fått pengarna för det ena ärendet men inväntar från bagageärendet, jag var tvungen att skicka en skärmdump från banken med IBAN-nummer så lite omständlig byråkrati.
Som andra har sagt: Spara alla kvitton, börja med TAP och ta resten via kortförsäkring/hemförsäkring beroende på vilken som är bäst.