Senaste nytt

Frågor om att boka Eurobonus award resa

När jag nu bokade min resa så sökte jag på awardfares vilket fungerade fint. Sidan visade dock att SAS inte hade några resor, men att life-miles hade. Dessa lite-miles var dock vid mina 3 samtal med SAS desamma som de kunde se tillgänglighet för (alltså bokningsbara för SAS)

Det säkraste kortet är att alltid bekräfta via SAS hemsida. Awardfares har en fördröjning i uppdatering ibland.
 
Var tydligen väldigt viktigt att säga exakt vilken flygplats i New York som jag ville flyga till.
Ehhh, det är väl ganska självklart att man måste ange vart man vill åka. Det finns tre stora flygplatser i New York och United/Star Alliance är väl tyngst på Newark (EWR). Med tanke på kvaliteten på agenterna nu för tiden så krävs det båtlaster av tydlighet och gärna lite extra handhållning!
 
Vilka datum och hur många personer söker du för? Fortsätt ringa, det har ju krävts upprepade samtal för att få igenom bokningar då kompetensen är minst sagt varierande hos personalen hos SAS som sköter detta just nu. Frustrerande minst sagt! :confused:
Prova CDG-TPE-BKK med Eva Air.
 
Eller har ni något annat tips på resmål i februari (7-10 dagars resa) som kan vara lämpligt för mig och dottern på 12 år att åka till? Vi kommer ha varit i NY i början på januari, så helst någon annanstans i världen.

Tack på förhand! :)

Här kommer ett förslag!
Nya kabinen med Eva Air på både 787-9/10 och 777-300ER.

Edit: går att byta ut till benet från TPE till Vietnam eller Japan också.

96ca6125902c76ff12266144567dbb25.png
 
Toppen