agehall
Medlem
Inte dax att förpassa den här tråden till papperskorgen? Tycker inte den bidrar till någonting positivt. Alla håller ändå med varandra![]()
Men hur ska vi då hålla koll på det senaste vad gäller denna fars?
Inte dax att förpassa den här tråden till papperskorgen? Tycker inte den bidrar till någonting positivt. Alla håller ändå med varandra![]()
Men hur ska vi då hålla koll på det senaste vad gäller denna fars?
Tycker absolut denna tråden skall finnas kvar, den uppfyller två livsviktiga funktioner: humor, den ger mig i alla fall ett gott skratt om dagen! För det andra så låter den oss inte glömma farsen med DY och varför LCC på long haul inte funkade i praktiken.
Lite OT men Air Asia körde ju också long haul för nåt år sedan till Europa, London och Paris vill jag minnas. Fungerade inte heller av olika anledningar och lades ned tyvärr.
Är det något vi ens måste göra?![]()
Ja det blir ju OT - när det gäller för medvetna resenärer, kanske ska vi starta en FlyDYAndCollect600.com? Där vi guidar medvetslösa resenärer att begära ersättning för sina förseningar?Det är ju underhållning.
Alternativet är att vi startat nya trådar för varje försening som någon hör talas om - tror inte vi vill uppleva det, för då kommer hela forumet att översvämmas av inlägg on DY..![]()
Der var engang en Skandinavisk konkurrence i "stil" mellem 1 udvalgt skoleelev fra hvert af de 4 lande. Emnet blev udstukket med titlen "Elefanter". Den finske elev skrev om forskellen mellem den afrikanske og asiatiske elefant. Den svenske elev skrev om "hvide elefanter" i form af mislykkede u-landsprojekter. Den danske elev skrev om politiske sværvægtere betragtende dem som elefanter. Og så var der den norske elev....som skrev om Norge!Man måste dock förstå varför norrmänen älskar Norwegian, och försvarar bolaget in i döden. Det är inte ett land du enkelt kör bil eller tåg i, vill du förflytta dig en längre sträcka i Norge så är det flyg som gäller.....
Det finns flera exempel däremot på rejält dräggbeteende just på Ryanairflygningar, Ryanflygningar där polisen fått tillkallas för att halva kabinen var för full för att ta hand om sig själv, fotbollssupportar som tvingat Ryan till att landa på annan ort etc. Aldrig att jag tycker att vi ska kalla dessa ligister för "mindre medvetna resenärer".
http://www.businessclass.se/forum/o...e-passagerare-gar-berserk-pa-ryan-flight.html
Arga passagerare plundrade Ryanairplan - DN.SE