amerikatt
Medlem
Ser fram emot reserapporter från alla dessa nya resmål vi på forumet kommer att besöka. Funderade länge på SXM och PTP och lite andra spännande nya alternativ innan jag lyckades knipa Australien. Nästa långdistansmål på egen hand får bli PPT 2026.Bonusprogram: EuroBonus
Flygbolag: SAS, Air France
Kabinklass: Business
Avreseort: GOT via CPH och CDG
Destination: SXM (st Maarten)
Enkelresa eller Tur&retur: T&R
Antal poäng (per person): 73 750 x 3 (221 250) med två 2-4-1
Skatter&avgifter (per person): 1930 + 450 service avgift + ombokningsavgift
Antal resenärer: 3
När (avresans tidpunkt): Mars 2025
Bokad: Mars 2025
Den mest omständliga eurobonus bokningen hittills.
Ursprungsflight bokad CPH - CDG - SXM.
Behövde dela upp bokningen på två olika bokningsnummer för att kunna använda två 2-4-1 för tre personer och tanken var att ta sig ner till CPH för att börja resan där.
Såg i början av veckan att bonusplatser med SAS släppts från GOT och kundtjänst-äventyret började. Ringde till kundtjänst för att lägga till leg och kom fram en timma senare, fick efter 1 timma bekräftat ändringen, men blev kort därefter uppringd med information om att det enbart var möjligt att lägga till på en av bokningarna. Ställde mig frågande till det och fick luren slängd i örat.
Ringde upp igen och kom efter en ny timma av jazz musik fram och fick hjälp med att lägga till GOT-CPH och allting såg bra ut.
Två dagar senare så är tillagt leg borttaget på en av bokningarna, ringer igen och får det tillagt och garanterat att allting ser bra ut och är bekräftat.
Vaknar upp dagen vid incheckning av att tillagt leg nu är borttaget igen och det är 25 timmar kvar till avresa, ringer direkt på morgonen och får det tillagt en tredje gång med ny garanti att allt ser bra ut. Två timmar senare är det borttaget igen.
Fjärde gången gillt, lyckas komma fram till sannolikt den enda tillräckligt kunniga medarbetaren som förstår att tillagt ändring är lagd i fel kö och således auto-cancellerats, och lyckas till slut lägga in det i rätt kö så ändringen äntligen kan gå igenom, GOT-CPH-CDG-SXM.