S
Släpper Lufthansa Business 300+ dagar innan nu igen? Har bara följt listan på awardfares som säger att de inte släpps förens 85 dagar innan.Bonusprogram: Eurobonus
Flygbolag: Lufthansa, Austrian
Kabinklass: Business
Avreseort: GOT
Destination: ORD/SEA
Enkelresa eller Tur&retur: T & R - Open jaw
Antal poäng (per person): 65.000 inkl 2st 2-4-1
Skatter&avgifter (per person): 2131:-
Antal resenärer: 3
När (avresans tidpunkt): Juni-juli 2024
Bokad: 18 juli
Hur hittades tillgänglighet: Cowtools, SAS A* sida samt Awardfares
Kunde du boka enligt vad du såg tillgängligt: Nej, agenten fixade så jag slapp flyga via VIE på utresan och fick istället en väldigt lång layover i Frankfurt. Total restid är 50 min längre, men vi slipper å andra sidan två hopp inom Europa på detta sätt.
Antal erforderliga HUACA (vid telefonbokning): 0 - enormt bra kille som svarade idag, hittade lösningar som sagt var för att få bort kravet att flyga via Wien på utresan, fixade och donade och räknade ut skatter och biljetterade allt i samma samtal.
Inte den roligaste bokningen jag har gjort och Lufthansa är långt ifrån någon favorit, särskilt inte deras 2-2-2 i business när vi är 3 som reser! Får hålla koll fram till nyår om det kommer något roligare, men resan är säkrad. Skulle egentligen ha startar i LA, men hittade absolut ingenting dit eller till Denver eller Phoenix som hade varit andra alternativ för starten på nästa sommars roadtrip.
Flighter:
GOT-FRA: Airbus 321-100/200 - Lufthansa
FRA-ORD: Airbus A340-300 - Lufthansa
SEA-FRA: Airbus A330-300 - Lufthansa
FRA-VIE: Airbus A320-100/200 - Austrian
VIE-GOT: Airbus A320-100-200 - Austrian
Kommer sedan behöva boka separat ORD-LAX där vi får ta vad som AA-miles räcker till helt enkelt. Gissar på Ekonomi och betala för incheckad bagage då det inte ingår. Ja, ja, det löser sig på något sätt. Är det någon som lyckas hitta inrikesbiljetter så jag istället hade kunnat bygga vidare på min befintliga A*-bokning istället? Har letat som en galning men hittar noll.