Min oplevelse med dette var at billetten ikke kan afbestilles, kun ændres. Tidligere på året havde jeg bestilt en Plus-billet og betalt med vouchers, og kunne efterfølgende læse at den var 'restricted' da der var anvendt vouchers. Jeg spurgte også til det, og fik at vide at det ikke var muligt at afbestille billetten, kun ændre den.Hur funkar det om man betalar en avbokningsbar biljett med SAS-vouchers och sedan bokar av?
I vilken form får man då tillbaka sina pengar?
Till mig sade SAS att biljetterna kunde avbokas, och man fick vouchers igen, med samma giltighetstid som förut. Om man försökte ändra eller boka av efter att giltighetstiden gick ut kunde man inte det alls.Hur funkar det om man betalar en avbokningsbar biljett med SAS-vouchers och sedan bokar av?
I vilken form får man då tillbaka sina pengar?
Hur funkar det om man betalar en avbokningsbar biljett med SAS-vouchers och sedan bokar av?
I vilken form får man då tillbaka sina pengar?
Till mig sade SAS att biljetterna kunde avbokas, och man fick vouchers igen, med samma giltighetstid som förut. Om man försökte ändra eller boka av efter att giltighetstiden gick ut kunde man inte det alls.
Hade bokat en SAS Plus resa med vouchers och pengar. När jag bokade av biljetten så fick jag bara 50% av voucherns värde.
Den info jag fått från SAS är också att man får tillbaka 50% av vouchers värde i cash (=pengar till bankkonto) när man avbokar en återbetalningsbar resa.
Hur funkar det om man betalar en avbokningsbar biljett med SAS-vouchers och sedan bokar av?
I vilken form får man då tillbaka sina pengar?
Kurs vid bokningstillfället gäller.Igår bokade jag en resa med några av mina vouchers. När jag frågade om växelkurs på dem påstod hon att det berodde på vilket datum de hade stämplade, och att mina vouchers med olika datum alltså skulle vara värda olika mycket trots samma euro-belopp.
Jag tycker att det låter jättekonstigt, en euro bör ju vara en euro oavsett datumstämpel på vouchern, och när resten av beloppet drogs från kreditkortet idag verkar det som om växelkursen som använts snarare var den dagsaktuella än från när de utfärdades.
Har ni hört något liknande?
I övrigt gick bokningen utan problem, ingen bokningsavgift och jag fick de biljetter jag ville ha.