Så ett roande inlägg i en tråd som handlar om ett plan som störtat. Osmakligt är min första tanke.Jag känner att det kanske är på plats att jag förklarar mitt inlägg, eftersom det snart närmar sig off topic på denna tråd ;-)
Baktanken med att posta länken/inlägget om polisens lite lätt "okunniga" uttalande och journalistens antingen likaså okritiska, okunniga ( eller med kunskap skadeglada ) reportage var för att roa andra likasinnade "flygtokiga" som mig själv. Syftet var inte att skapa debatt utan snarare skapa små ryckningar i mungipan i forumets tråd... Så ta det bara som ett humoristiskt, småironiskt inlägg... Kanske inte jämförbart med Monty Phytons, men ändå i all välmening ämnat att roa.
Ska bli intressant att läsa rapporten. Det gick så jäkla fort för kärran att lämna höjden och försvinna.
Kan det ha varit sprängmedel inblandat? Spekulationerna är många.
Kan umulig vært sprengmiddel; da hadde ikke flyet stupt som et projektil med 99% sannsynlighet. Tenk hvordan vraket av MH17 og den russiske maskinen som ble bombet så ut. Dette er et lite hull i bakken, omtrent som om du har sluppet fra en ganske stor høyde ned i sand.
Strukturell kollaps (tenk alaska airlines) er mest nærliggende å tro. Mine spekulasjons-kroner går mot mangelfult vedlikehold av jackscrew... Men det er 100% spekulativt![]()