MrRob
Medlem
Det finns ju knappt flyg mellan ARN-GOT i dagsläget, men att argumentera för att man från Göteborg ska ta tåget till Kastrup känns ju inte helt...jättebra. Med det tänket behövs ju inte Landvetter. Jag ser inte det som ett relevant alternativ.
Det finns ganska gott om flygplatser runt om i Sverige som inte har direktflyg till CPH som ändå "behövs". T.ex. Halmstad och Ängelholm som jag har nära till rent personligt. Likväl tar jag i 100% av fallen tåget till CPH istället för att välja HAD eller AGH.
Det räcker att man bor 8 km utanför Göteborg för att man idag ska ha en logistisk övning utan dess like för att ta sig till Centralstationen.
Ja, det kommer man inte ifrån och det är klart att man som boende i t.ex. Lerum föredrar att ta sig till GOT än Göteborg C.