Nyss hemkommen från NY och kan efter den resan konstatera att OT har gått igenom på alla mina försök.
Jag har en resa bokad CPH-SFO i september, och med en klar möjlighet att jag har missuppfattat informationen här så har jag tolkat det som att det är sämre tillgång på platser till BC på dessa flighter. På vägen hem är det dock en A340-300 som har fler säten i BC, men vad säger er erfarenhet om uppgraderingar där, dvs blir det lättare/svårare/oförändrat? Det är ju färre platser i Eco och EcoExtra.
Det är sämre tillgång på awardplatser i C, eller awardplatser överhuvudtaget, till SFO. OT däremot kan ju göra anspråk på samtliga platser, så det är bokningssituationen som avgör.
Men är det verkligen en A333 du flyger till SFO?
(Fick för mig att den sträckan är för lång för A333, men efter att ha kollat (wikipedia) klarar A333 5700 miles, och CPH-SFO är knappt 5500...)