Uber.com - service kommer till Stockholm

Jag har inte svårt att erkänna om jag haft fel..data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7. Testade uber igår trots att jag sa aldrig mer. Jag gjorde det eftersom jag är lite fascinerad av deras app. Åkte från Bromma (inte BMA) och hem. Resan blev billigare än med taxi kurir, trevlig chaufför och bil. Appen fungerade klockrent. Jag har tyvärr inget att klaga på. Vill du ha 70:- i rabatt på din nästa resa så kan du ange koden e39q7. (hoppas nu inte att detta upplevs som ett reklaminlägg. Jag vill egentligen bara påpeka att jag hade fel)
 
Kul att det funkade bättre denna gången @Bryant. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Måste berott på att jag inte var Stockholm så att jag kunde sno din bil igen data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Trodde jag bestællde en bil till Friends arena under cupfinalen, det sket sig totalt. Hade ingen møjlighet att ringa snubben och vet inte var han tog vægen. Stannade en taxi stockholm-bil istællet. Som tog 300 kr mindre æn vad Uber skulle ha. (Friends till ARN).
 
Uber har nu anpassat sin prismodell i Stockholm till den som alla andra taxibolag har: startavgift + avgift per km + avgift per minut.




Det här är Ubers nya prismodell:- Jämförelsepris: 329 SEK*- Baspris: 50 SEK- Pris per minut: 9,6 SEK- Pris per km: 13,5 SEK- Minimipris: 100 SEKDet här var Ubers förra prismodell:- Baspris: 50 SEK- Pris per minut: 18 SEK (då hastigheten var under 18km/h)- Pris per km: 17,51 SEK (då hastigheten var över 18km/h)- Minimipris: 100 SEKKlicka för att utvidga...


Uber Blog » Ny och förbättrad prismodell för Uber Stockholm



De nya priserna är i princip identiska med Taxi Stockholms pris på helgnätter, 35% högre än Taxi Stockholms pris 9-15 vardagar och knappt 15 högre än Taxi Stockholms pris övrig tid.
 
bjornstrom skrev:Fungerar det verkligen i Stockholm där Taxi Stockholm är så bra (och har svarta bilar + iPhone app)Klicka för att utvidga...



Har dom svara Mercedes det står EMIRATES FIRST på data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Hur använder jag mitt kreditsaldo? Jag trodde det drogs automatiskt efter en resa men så är det tydligen inte.
 
Provåkte Uber för första gången i helgen, fick efter avslutad resa en bekräftelse på 0:- då man tydligen har ett erbjudande om 250:- rabatt på första resan i Stockholm och jag reste för mindre än 250:-. Hur länge erbjudandet gäller vet jag inte, det enda som framgick på kvittot var:



Uber <3 MOJANG! Get 250kr off your first Uber ride in Sthlm!



Jag antar att man får säga tack Uber data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Glass blev det!



Bra sätt för Uber att få lite marknadsföring, Taxi Stockholm borde ta sig en lektion i nytänkande.

För er som inte lyckades sker utdelning ikväll på stureplan 18-19.
 
Beställde glass och det kom 5 st isglassar, ett par solbrillor det står I love UBER på, en frisbee, reklam för hansens glass och en rabattkupong på 150:- för nya anävndare. Kul reklamkampanj och jag gick på det data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7! Allt låg i en svart tygkasse det står UBER på. Glassen var helt ok.
 
Använde UBER frekvent i NYC. Älskar konceptet och de funkar bra. De har haft samma problem i USA med Taxi Authority eftersom Taxi chaffisarna blev sura över konkurrensen. En av våra chafförer berättade att i NYC så löste de genom att inkludera Yellow Cab taxis som en lite produkt. Problematiken är tydligen dock att Yellow Cab ofta struntar i att komma om de hittar en annan fare längs vägen och därmed så fungerar den produktgruppen dåligt.
 
Var i Stockholm och hälsade på i helgen och passade på att prova Uber för första gången.



Det första problemet var att få tag i en bil. Söndag runt lunch från Årsta till centralen visade sig vara i princip omöjligt. Efter att ha tittat på kartan några gånger under förmiddagen fick jag känslan av att det var två bilar igång, men när det var dags att beställa fanns bara en bil ute i Sollentuna, vilket var för långt bort för att den skulle vara bokningsbar. I det här läget går det inte att göra nånting, till skillnad från en vanlig taxifirma som kan ordna en bokning "så snart som möjligt". Det är bara att vänta i ovisshet eller lösa det på annat sätt. Vi gjorde alternativa researrangemang (läs: kollade pendeltåget), men precis när vi skulle åka kollade jag appen igen och plötsligt fanns det en bil i närheten.



Att exakt kunna följa var den beställda bilen körde via en karta kändes som en kul och användbar funktion. Vi kunde se hur bilen kom närmare och närmare, för att helt plötsligt svänga fel och förirra sig in på några smågator i en annan del av området. Efter några extra minuter dök dock en svart Mercedes E-klass upp med en propert klädd chaufför som öppnade dörren och ursäktade dröjsmålet.



Resan in till stan gick smidigt som vilken taxiresa som helst. Den enda skillnaden var att det inte fanns någon taxameter, och inte heller i appen kunde man följa det aktuella priset. Innan bokning kan man få en grov uppskattning (typ 200-300 kronor), men det skulle varit praktiskt att på något sätt kunna se hur priset tickade upp under färd.



Vi anlände till vår destination, blev avsläppta och tackade för resan. Direkt fick jag möjlighet att sätta betyg på resan via appen, där även slutpriset visades. Totalsumman blev runt 280 kronor för 7 km på 14 minuter. Efter några minuter kom fakturan med detaljer om resan via e-post, vilket automatiskt dras från kreditkortet. Mycket smidigt!



Min sammanfattning är att det är ett enkelt sätt att resa när man kan boka och direkt följa var den beställa bilen är och slipper krångla med betalning när man är framme. Plus också för att det är en omärkt och diskret lyxbil, inte någon neongrön "Lägsta priset"-målad Fiat som dyker upp. Nackdelen är om det inte finns tillräckligt med bilar så att man kan lita på att det finns en när man behöver det. Att inte få någon återkoppling på vad priset blir känns också som en nackdel, speciellt i ett land som Sverige där taxiresor är väldigt dyra över lag.
 
Lite OT då det handlar om Uber i London, men ändå...



När jag och några till skulle "hem" till LHR efter BA-eventet häromveckan, så bestämde vi oss för att testa Uber. Vi hade givetvis laddat våra konton med rabattkoder som skulle göra resan riktigt billig. Lite efter 23 beställdes därför två bilar till pubben där vi ätit. Appen angav att det skulle ta ca 8 minuter för vår bil att komma.



Efter 15 minuter började vi fundera på var bilen höll hus. När man kikade i appen så stod det nu ca 12 minuter som väntetid men vi kunde se en bil på väg åt vårt håll. Tyvärr visade det sig att allt bara var båg. Den bil som såg ut att vara på väg till oss kom aldrig fram, det var som att den bara stod still på ett ställe.



Vi väntade i dryga 45 minuter innan vi helt enkelt gav upp och tog en vanlig taxi. Klar besvikelse. Jag har full förståelse för att de inte har jättemånga bilar och att de inte exakt kan förutse när de kan hämta, men det vi var med om känns helt oacceptabelt. Jag har inte haft tid att skriva till dem, men det står på att-göra-listan.
 
Var i London samtidigt med Agehall och flög hem med samma plandata:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Provade också Uber men med helt motsatt erfarenhet. Åkte ut till flygplatsen från Waldorf Hilton i trevlig Audi A8 som kom på exakt så många minuter som det angavs i appen och med £20 rabatt på det fasta priset blev det en på alla sätt trevlig upplevelse. Kändes som en trevlig touch också att bild och namn på föraren kom upp när man beställde.
 
Jaha, då kan man väl säga att den dåliga erfarenheten fortfarande "vinner" då vi beställde två bilar och ingen dök upp... data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Uber funkade fintfint för mig nu i fredags när jag skulle från min förort till Centralen. Appen sa ankomst om 11 minuter och bilen dök upp inom 10. Ren och trevlig Audi nånting-8 samt chaufför. Behagliga tio minuter senare kliver jag av på Vasagatan och får betyget fem som kund och jag berömmer självklart tillbaka med en femma. Ungefär samma pengar (dryga 200) som nattaxan med vanlig sunktaxi.
 
Back
Top