Senaste nytt

Till USA efter öppnandet 2021-11-08

Kom idag hem från fyra dagar i Vegas, och det verkar skilja sig en del åt gällande kontroller.
Under hela resan gjordes den enda kontrollen av vaccination vid inträde till SAS-loungen på CPH. På vägen hem så frågade de vid United-incheckning om jag hade bevis, men ingen som faktiskt kontrollerade den. Inte heller har man vid något tillfälle kontrollerat PCR/antigen-test.
I Vegas så kändes det som business as usual med skillnaden att det var masktvång inomhus, men det följdes inte särskilt noga då man såg många som gick helt utan.
 
Summerar några dagar i LA (så långt, sitter i Star Allianceloungen på LAX nu). Hade en förväntan om mer kontroll och striktare maskvanor men min upplevelse blev klart mildare. Bortser man från kontroller i samband med flygresa så kom jag laddad med vaccinationsintyg i alla former, inklusive några kopior på papper. Har visat något av dessa vid ett enda tillfälle och det var på hotellet i morse när jag inte lyckades komma in på gymmet. Gick till receptionen som då ville se vaccinationsintyg varefter jag fick ett nyckelkort specifikt till gymmet. Detta var vid halv fem på morgonen så jag vet inte riktigt vilken risk jag och de andra två i gymmet utsatte varandra för som avviker från andra platser. Möjligen ett direktiv som gäller just gym kanske, som det första hotellet jag bott i så fall på struntat i, för där var det bara att träna som vanligt.

På sina ställen finns skyltar om max en person/sällskap i hissen men det följs inte speciellt väl. Folk är i allmänhet duktiga på att bära mask, men undantag förekommer. Känns som USA börjar vakna till igen så det är bara att hoppas att landet, och resten av världen såklart, fortsätter återhämta sig.

Fick en bil på SIXT som jag hade lite synpunkter om städningen av, då var världsläget till fördel, "om ni inte har fått bort skräpet som syns, hur skall jag då veta att bilen är fri från det som inte syns?". Slutade med en ursäkt och en uppgradering. Fick även bra service igår när jag efter att ha småpratat med SIXTs shuttlechaffis och flexat att jag kunde uttala ALLT på IKEA blev avsläppt på hotellet efter att han frågat vilken terminal jag skulle till, varpå jag svarat att jag bara skulle byta till en hotellshuttle eftersom jag bodde på hotell och redan varit där och checkat in och lämnat av bagaget innan jag returnerade hyrbilen ;)

Annars har det varit ungefär som normalt tycker jag, även om det just nu känns klart lugnare på LAX. Många butiker är öppna men inte alla. Ingen fasttrack men snabbt igenom security ändå. SAS hade två Plus/Business-diskar, tre eco och en bagdrop. Jag som var tidig gick direkt som första köande till plus/business men fick vänta länge då de som redan fick hjälp vid dessa två diskar verkade ha bekymmer av något slag. Efter ca 20 minuter blev jag incheckad i den då enda bemannade eco-disken eftersom all annan personal antingen hade försvunnit någonstans eller var engagerade vid de två businessdiskarna. Jag uppfattade att den ena resenären hade bekymmer med möjligheten till inresa i Schweiz då hen flög LAX-CPH-FRA-ZRH men på egen biljett FRA-ZRH. Möjligt att jag inte uppfattade allt men det var så jag tolkade det. Att bekymmer uppstod för att det på FRA inte längre räknades som transit. Hen fick rådet att låta sig bli incheckad till FRA och ta sig vidare därifrån med annat färdmedel för att uppfylla kraven. Möjligt att jag inte förstod situationen till fullo, men det får tjäna som en påminnelse om att ha bra koll på läget vid resande just nu.

En knapp timme till boarding och början på slutet av den första långresan på en halv evighet.
 
Har även jag transit i Canada på vägen hem från USA. Bara så jag kan förbereda rätt papper, ni flög USA-Canada-Europa-Sverige? Och för det krävdes inget test men ETA (Canadas svar på ESTA)?:)

Edit: Osäker vad som gäller transit.

Kanada kräver sedan 1/12 test. Antigentest godtas ej. Kontrollerades noga.

Dessutom krävs vaccination två doser, ETA samt att en ansökan görs i ArriveCAN-appen.

Det kommer snarast också införas obligatorisk testning vid inresa och karantän till svar kommer. Står inget datum för detta ’coming soon’.

Denna helgen genomfördes arrival testning genom stickprov (som mitt resesällskap undvek)

COVID-19 testing for travellers - Travel restrictions in Canada – Travel.gc.ca
 

Attachments

  • A6D50687-6C67-4535-B56E-8F7D963C8108.png
    A6D50687-6C67-4535-B56E-8F7D963C8108.png
    167,5 KB · Visningar: 122
Hemma efter ett par dagar i Miami. Enda gången jag visade vaccinationsbevis var vid incheckningen på Arlanda. Annars ingen koll alls. Satt med mask hela vägen i SAS Business. Trevlig resa som vanligt, men jag saknar full service även om brickan som serverades var okej.

I Miami hade vi mask inomhus men körde utan när vi satt vid bordet på restauranger. Ingen mask ute. Härligt med ett par dagar i solen.

Längtar redan till nästa resa som blir Japan i slutet på maj om inte corona sätter stopp.

Edit: Tycker SAS utbud på filmer har försämrats markant sedan jag flög long-haul med dom senast 2019.
 
Edit: Osäker vad som gäller transit.

Kanada kräver sedan 1/12 test. Antigentest godtas ej. Kontrollerades noga.

Dessutom krävs vaccination två doser, ETA samt att en ansökan görs i ArriveCAN-appen.

Det kommer snarast också införas obligatorisk testning vid inresa och karantän till svar kommer. Står inget datum för detta ’coming soon’.

Denna helgen genomfördes arrival testning genom stickprov (som mitt resesällskap undvek)

COVID-19 testing for travellers - Travel restrictions in Canada – Travel.gc.ca
Transit verkar enligt hemsidan fortfarande fungera utan test, eller så är inte sidan uppdaterad ännu. Blir intressant att följa.
 
Har visat något av dessa vid ett enda tillfälle och det var på hotellet i morse när jag inte lyckades komma in på gymmet. Gick till receptionen som då ville se vaccinationsintyg varefter jag fick ett nyckelkort specifikt till gymmet. Detta var vid halv fem på morgonen så jag vet inte riktigt vilken risk jag och de andra två i gymmet utsatte varandra för som avviker från andra platser. Möjligen ett direktiv som gäller just gym kanske, som det första hotellet jag bott i så fall på struntat i, för där var det bara att träna som vanligt.

Korrekt. Gym har ett krav på vaccin i LA (ihop med restauranger, bio, osv osv). Däremot gäller det inte på hotellet i sig.

Detta är regler från city of Los Angeles om jag förstått det, och inte stat eller County. Låg ditt andra hotell möjligen utanför city?
 
Toppen