Senaste nytt

SAS satsar stort med beställning på 40 nya longhaul plan! 2026-06-30

Wow vilka andra flygbolag storsatsar med A330-900neo?

Så många fler långdistansplan, innebär hur många nya linjer?
 
Man hade hoppats på att de utökar SE->CPH linjerna kraftigt så det inte blir en flaskhals för oss stackars svenskar utanför Malmö.
 
Man hade hoppats på att de utökar SE->CPH linjerna kraftigt så det inte blir en flaskhals för oss stackars svenskar utanför Malmö.
Exakt. Med tanke på SAS CPH-fokus är jag förvånad över att man inte redan ser fler linjer från t.ex. Norrland till CPH för att mata passagerare utan att de ska vara tvingade till stopp på ARN.

Skulle ge ett klart större incitament för att välja SAS longhaul för de som behöver inrikes anslutning i Sverige idag.
 
Riktigt kul med så många nya long haul. Lite trist att det inte blir fler A350 dock och bedrövligt för Sverige som land att det förmodligen bara blir ytterligare ett nytt long haul från Arlanda..
 
Toppen