Senaste nytt

SAS Eurobonus + COOP medmera = SANT?

Fick e-post i morse från Betalo där de meddelar att de inför serviceavgift för Med Coop MedMera Betala Efter och Coop MedMera Mer

"Från och med den 1/1 2016 kommer serviceavgiften att vara 1,0% (ordinarie avgift 1,9%) när du betalar dina räkningar via Betalo med ett Coop MedMera Betala Efter eller Coop MedMera Mer-kort.

Med Coop MedMera Betala Efter och Coop MedMera Mer får du:

- Poäng på alla räkningar när du använder Betalo (max 100 000 poäng/mån)

- Förmånlig serviceavgift på Betalo

- Upp till 54 dagars räntefri kredit

För betalningar registrerade innan 1/1 2016 utgår ingen serviceavgift."

Förändrar växelkursen en hel...
 
Ändringen var helt väntad. Antar att Coop stått för kostnaden för poäng hittills. Någon måste betala för poängen.
 
Ändringen var helt väntad. Antar att Coop stått för kostnaden för poäng hittills. Någon måste betala för poängen.
Och för transaktionsavgiften till MasterCard. Den var säkert ganska låg, men säkerligen inte noll.

Det var väl en kostnad man tog som marketing för att de som använde den skulle skaffa just det kortet och sedan även använda det på andra transaktioner. Och nu skärs vinsten på de andra transaktionerna ner ordentligt, alltså måste man sluta med den typen av marknadsföring.
 
Är det bara jag som tycker denna tråd skall slås ihop med
COOP Medmera mer | Sida 145 | BusinessClass.se forum | 350 000 inlägg om resor

Rätt ofta återkommande diskussioner på två ställen...
Jag håller fullständigt med dig. Trådarna är väldigt lika varandra...
Ja, tyvärr så har många svårt att hålla sig on-topic i den andra tråden. Det finns ju aspekter av kortet som inte rör Eurobonus-poäng som är värda att diskutera separat.
 
Toppen