Senaste nytt

SAS aktier

Attachments

  • Skærmbillede-2020-11-03-kl.-08.46.38.jpg
    Skærmbillede-2020-11-03-kl.-08.46.38.jpg
    22,9 KB · Visningar: 282
Ingen bra dag för SAS. Men intressant läsning när United hämtade in pengar så pantsatte man United Milage Plus tillgångar som värderades till $22mrd.

Det finns 100m medlemmar så vi gör en enkel kalkyl att varje medlem är värt $22mrd/100m = $220.

Senast jag såg en siffra tror jag det var 5m medlemmar i EuroBonus. Applicerar vi UAMP:s värde så vi kan runda slängar uppskatta att värde av EuroBonus till ca. 10mrd SEK. Men det räcker inte långt när skulderna är 4x.
 
Tror inte på en KK så länge Svenska och Danska staterna har så stor andel i bolaget.
Har aldrig tidigare hänt att Svenska staten satt ett bolag i konkurs som man är involverad i.
Men ett stålbad där man skalar bort så mycket som det går är inte omöjligt?
 
Troligen så klarnar det vid nästa årsstämma som är flyttad till 22/2.
Nej, det är kvartalsrapporten som är flyttad till 22 februari. Årsstämman är 17 mars. (Hade tänkt länka men SAS Group-sajten verkar vara nere - kanske för att de fortsatt flyger till Ukraina...) Det kommer säkert en hel del uppdaterad information vid båda tillfällena.
 
Last edited:
  • Gilla
Reactions: hco
Jag tycker det är lite märkligt att det är först nu som aktiekursen rasar.
Senaste veckorna har både piloter och bagagehanterare påmint om att things are back to normal
dessutom Ryan från Arlanda och i synnerhet inrikes, och som lök på laxen Finnairs
satsning på longhaul från ARN.
 
Last edited:
Börsen generellt är bara en finare form av Casino efter alla stimulanser och SAS tillhör ett av de allra värsta exemplen på helt sinnessjuk galen gambling. Jag hade hellre satsat på rött eller svart än en ny aktie i SAS även efter dagens nedgång. Jag äger dock som alltid 4001 gratisaktier ( eller motsvarande för benefits) efter lyckade trades även idag.
 
Last edited:
  • Gilla
Reactions: hco
Toppen