Tidig morgon idag, tanken var att vi skulle ta flygbussen ut till Auckland A´port, tidigare har Skybus kört från city, men det fanns inte kvar och hittade inget efter lite googlande, får bli antingen shuttle eller taxi.
Igår bad vi receptionisten att boka en shuttle för $30 (för 2), men det ingen tillgänglig så pass tidigt, blev en Uber för $80 istället. De $50 får gå på den allmänna konkursen
Som jag skrev i förra inlägget är hem resan runt 44 timmar från flygplats till flygplats, så var inte tanken från början. Originalbokningen var med Cathay, från Auckland, runt 15-tiden med den blev inställt och vi blev flyttade till Air NZ med utresa 09:55. Londonflighten ligger kvar med en lite tidigare utresa pga att de inte flyger över Ryssland. Sista benet var bokat med morgon flighten till Göteborg, vid 7-halv 8 tiden, även den blev inställd för ett tag sen, blev ombokade till nästa flight vid 15-tiden
*puh*, bara att gilla läget.
Väl ute på flygplatsen var det dags att checka och var det mycket folk, tittar först på kön på de som inte har status eller flyger business, den var lång. I premium incheckningen, som inte är jättestor, var det hur mycket folk som helst som ska checka in, vilket man gör i automat och sen skickar bagaget vidare efter det är scannat. Egen hiss till passkontroll och security, men där är det ingen ”fasttrack”, dock inte jättemycket folk. Från det att vi kom till flygplatsen till dess att vi hade gått igenom security tog det runt 35 minuter.
Vidare till Air NZ-loungen, där var det folk men det avtog efter en stund.
Auckland – Hong Kong
NZ81 B787-9 (ZK-NZJ)
09.55 – 16.05
02J + 02K
Denna är 6 år gammal och kom from Shanghai innan den tar oss till HKG, blev något försenad pga att cateringen inte var färdig, men det spelar ingen roll för oss.
Svänga vänster vid dörren är alltid trevligt

, bara en brygga var ansluten.
Air NZ har 787:an i 2 varianter, en med 18 business-platser och en med 27 platser. Vi åker med den som har 6 rader 1+1+1, dvs 18
Efter några minuter kom skumpan in som preflight, jo det fanns vatten och juice också.
Skumpan för dagen är Laurent-Perrier NV
Inledningsvis tycker jag är sätena är ganska trånga, ganska lite utrymme att förvara saker samt att platserna mot fönstret är riktat mot gångarna, lite svår att titta ut när det är dagflygning. Men har läst någonstans att ANZ ska uppgradera business-sätena om något eller några år. Sätena är bra att både sitta i och ligga i, men det borde finnas ett mellanläge halvsitta och halvligga. För att få till sängen måste man säga till crew´n, samma åt andra hållet. Bättre när man kan göra allt själv tycker jag (om det inte är First

)
Menyn för dagen är:
LUNCH
^
Amuse-bouche – Wild blackfoot páua sacisson, tomato gel, herb cream
-----
Appetiser:
^
Mixed tasting plate – Smoked salmon with cucumber and salmon caviar. Prociutto with medjool date and quince. Polenta disc with bocconcini and tapenade
or
^
Green pea and basil soup with black olive créme fraiche
-----
From the bakery: Your choise of:
^ Caramelised onion rolls, Turkish loaf or garlic flat bread
------
Mains:
^
Taupo prime beef eye fillet with horseradish jus.
^
Superfood salad with baby kale, red rice, aubergine, fresh dates, feta, buckwheat, cranberries and pepita seeds with orange zest and tahini yoghurt dressing.
^
Kung Pao chicken with shiitake mushrooms, bamboo shoots, edamame, celery and jasmine rice
------
Dessert:
^
Mango passionfruit yoghurt ice cream, sesame meringue and raspberry sauce
or
^
Honey saffron panna cotta with apricots and pistachios
------
Cheese:
^ A selection of fine New Zealand cheese served with relish and crackers.
Amuse-bouche
Mitt val blev
Soppan – mycket god
Biffen – kanske lite hårt stek men inte torr och mycket god
Sen tog jag ”bara” osten med Graham´s Fine Tawny Port, hoppade över den andra desserten, blir ju mer mat
Grannen tog Kycklingen
Maten mycket god och här är det ingen brickservering, duk och mat från galley´t. Det är 4 crew som jobbar med oss 18 i ”vår” kabin, 2 i galley som la upp maten och 2 ute i kabinen som serverade. Här är definitivt inga brickserveringar

Maten inkl desserten var färdig efter 2 timmar.
KAI TIMOTIMO – Light Refreshment:
Sandwiches
^ Roast chicken with tarragon mayonnaise
^ Ham and Swiss cheese with wholegrain mustard
^ Smoked salmon with egg and horseradish
Dessert:
^ Chocolate, cardamon, coffee truffle
^ Almonad cream filled choux pastry
^ Coconut and raspberry friand
Hoppade över det, lyckades sova i ett par timmar fast det är vår eftermiddag
DINNER:
Appetiser:
^
Barbecue rare beef – with water chestnut and chilli salad
or
^
Clevedon buffalo mozzarella with charred aubergine, Baharat spices and cranberries
-----
From the bakery: Your choise of:
^ Sundried tomato rolls, traditionelle loaf or garlic flat bread
------
Mains:
^
Braised beef short rib - jasmine rice, roast baby carrots, wok fried gai lan
^
Free range chicken breast, with thyme jus.
^
Baked harissa snapper - with saffron cream sauce, crushed new potatoes, fennel and fresh rocket.
------
Dessert:
^
Fresh fruite plate
^
Greek yoghurt mousse with tropical fruit
or
^
Smoked chocolate cream, Meringue shards
Mitt val blev;
Mozzarellan
Braised beef – sanslöst gott, så mör att den gick sönder när man tittade på den
och frukten
Grannen tog kyckling, vilken var väldigt god
Middagen serverades 2 timmar innan ankomst och tog runt en timma
Slutsats på detta ben
^ Första gången jag hör musik på toaletten på flygplan - läckert
^ Maten helt kanon och servicen mycket, mycket bra
^ Sätena sådär, bra att sitt i och bra att ligga i, men det fanns ju inget mellanting
^ Musiken på toa
Som skrivit tidigare så blev vi flyttade till en codeshare flight med Air NZ, i stället för Cathay. Nu vill vi verkligen ha våra Avios och Tier som CX-flighten hade gett, men är tveksam om BA godkänner det rätt av. Vi får se vad som händer.
Jämfört med HKG för en månad sen så är flygplatsen mer öppen, nu piren är piren öppen för alla, i december var piren bara för mainland kineser. Dock är väldigt många affärer stängda.
Nu på CX-loungen och väntar på kommande flyg till LHR.