pswe
Medlem
Längden på passkön är svårbedömd. Polisens kapacitet verkar svårplanerad.Om jag förstår tråden rätt så blir det vid GOT-ARN-EWR ingen säkerhetskontroll men väl passkontroll på ARN. Hinner man med den om man har 50 minuter endast? Fakirflyget går 2 timmar innan mitt egentliga flyg från GOT men vill helst undvika det.
En vanlig morgon utan skollov, snö eller annat stök hinner du säkert. Är det genomgående bokning vet SAS att du är på väg och kanske väntar in om det är sent från Landvetter, men inte givet.
För sinnesfridens skull och om du måste med maskinen hade jag tagit fakiren. Har du lite flex och ser mer möjligheter än nedsidor i tillvaron hade jag sett det tighta bytet som en öppning att få åka en roligare rutt till New York och med chans till kompensation om det blir strul.