Stort tack för ett bra svar! Ska kolla domLe Brûlot, Antibes
La Flaveur, två-stjärnigt i Nice
Le Panier, gamla stan i Nice
Les Garcons, gamla stan i Nice
Citrus, gamla stan i Nice
Keisuke Matsushima, Nice
La Voglia, Nice, för den hungrige. Enkel men mycket bra mat och giganstiska potioner.
Le Perousin, Cagnes-sur-Mer
Aux Trois Etages, Mougins
Ti Toques, Juan-les-Pains, grym stek när jag var där
Så, nu har du lite att jobba med.
Anka och sallad är två saker jag gillar så det låter bra! Nåt speciellt ställe du skulle rekommendera?Och om du gillar anka, missa inte att ta en Salad Périgourdine. Sallad är ju både hälsosamt och nyttigt!![]()
Oslo Gadermoen har i praktiken bara en terminal. Ni kommer landa på samma terminal/del av flygplatsen som Nice-flyget avgår från.
Några förslag:
Besöka St Paul de Vence, äta i Mougins, köra bort en sväng till Monaco, gamla delen av Cagnes-sur-Mer, köra till Cannes, äta i Antibes, promenera i gamla delen i Antibes, ta en promenad runt Cap d’Antibes, promenera på Rue des Anglais, stranden längs med Rue des Anglais är tyvärr inte speciellt spädbarnsvänlig om ni inte vill betala 30€ för parasoll och solstol förstås vilket rekommenderas, så då får ni nog ta er till Cap d’Antibes eller Juan-les-Pins, Valbonne är också mysig att strosa runt i med bra mat givetvis, gamla stan i Nice kan vara trevlig, ett snabbt besök till Villefranche-sur-Mer.
Det mesta på rivieran handlar om strand, mat och dryck. I Nice är variationen på aktiviteter inte speciellt stor förutom ovanstående så därför rekommenderas bil hela vistelsen istället om ni tröttnar på mat och bad.
Beror väl på hur långt västerut ni vill ta er. Det är optimistiskt att tro att ni kan göra Antibes, Cannes och St Tropez på en dag om ni vill hinna se något så ni får nog välja i så fall eller köra fler dagar.Tack för tipsen!
Vi är ganska peppade på mat, sol och bad. Men vill bila runt också. Spontant tänkte vi en bil-dag österut mot Monaco, och en västerut. Men Funderar på om det räcker med en dag västerut då det finns mycket där med Cannes, Antibes, St Tropez etc.