Hälsningar från CIP Loungen i IST. Mycket folk och internet låg nere när vi kom (HORROR!) men nu funkar allt. Detta Turkish Airlines, man tycker dom har alla värdens möjligheter att bli världsledande med fantastisk hårdvara och underbar mat och dryck.
Tyvärr tror jag att senaste gången en Turkish Airlnes flygvärd eller flygvärdinna bjöd på ett leende var 2002 när Turkiet spelade bronsmatchen i VM. Alltså, hur svårt skall det vara? Jag tror att jag i alla fall på sidan 95 av "Senators Inflight Jokes" boken, kapitel 10 och fortfarande inget leende. Även Air France eller Iberia (med min urusla franska och spanska) men med deras knackigt engelska kan jag få ett leende i kapitel 2, sidan 3,
Ännu värre var röklukten som kom från cockpit. När jag har återvänt från hela resan (vågar inte nu, då returresan kanske blir hemsk) så kommer jag skriva ett brev till både bolaget, samt Luftfartsstyrelsen i Turkiet. Helt oacceptabelt!
Höjdpunkten var dock att detta nästan gick rakt åt skogen för en något trött BvM (tack för den Agehall, Nilsson, Sembl och Traveller). Han lämnade helt enkelt sin plånbok med 35 kreditkort i stolen, och vem såg denna? Jorå, den mycket sympatiska Loreen! Så vi tackar denna trevliga kvinna att vår resa fortsätter mot Bangkok. Återkommer med mer i morgon!