Tomas E
Medlem
Intressant att höra. Har aldrig sett något annat än prosecco, men jag måste erkänna att jag nästan alltid flugit med eftermiddags- eller kvällsavgångar från LHR T2. (Och innan United slutade med champagne för några år sedan var det ganska "brett rapporterat" att United var ensamma med det - så det kommer som lite av en överraskning.)Nja, Singapore serverade Champagne i samband med deras egen avgång på morgonen/förmiddagen hösten 2024.
Med tanke på kommentaren ovan; när på dagen var det? Och det var alltså i vanliga Silver Kris-loungen (*A Gold som jag nämnde ovan) snarare än i First-loungen?Fanns champagne i SQ loungen för 2 veckor sedan
För övrigt är jag förvånad om att tipset inte ges att skaffa Gold Guest List hos BA Club, och sedan kombinera billiga economy-biljetter hos BA med att gå loss i Concorde Lounge! Kravet numera något förenklat ca £ 65 000 i spend per år för att uppnå, och sedan £ 40 000 för att behålla, så det är numera inte en helt gratis statusnivå.