Senaste nytt

Jorden Runt på 14 Dagar: Del 2 – EVA Air Royal Laurel Class

Tack allesammans. Glad att ni uppskattade läsningen!
dino_81 jag tycker också att det är lite märkligt, men jag gissar på att man måste passera security vid transfer på Bangkok. Det var dock mitt första besök på flygplatsen så jag kan ha fel.
Agö Avsaknaden av Champagne innan start berodde nog säkert på kostnadsskäl. Tydligen är det en trend som har spridit sig till flera flygbolag, men för egen del kan jag nog hålla mig tills luften :)
johhenrik så kan det mycket väl vara. Läste tidigare att de serverade fulskumpa innan takeoff, men den kanske är borta i samband med detta.
Golfkillen jag tror att personen i fråga medvetet lämnade kvar necessären på toaletten då den var helt tömd på sitt innehåll. Såg för övrigt minst ett dussintal personer som lämnade kvar sina kits efter ankomst, så det har nog bättre att jag tog tillvara på något som annars hade åkt ner i soporna. Om du läser inledningen i del 1 har du svaret till varför jag tvingades bo utanför London, men i kort berodde det på Wimbeldonturneringen som pågick under veckan. Hotellen var antingen utsålda eller hutlöst dyra, så mitt enda rimliga alternativ var att boka med poäng i Harlow.
 
Ännu ett bra reportage.

Fråga: vad är anledningen till att EVA inte serverar champagne före avgång?
Ang Champagne innan start, frågade du? Det kanske är som på TK att de bara har alkoholfritt på brickan, men om man ber om Champagne så serverar de det?

Jag har för mig att det kan gälla att skatten på champagnen är för dyrt (i vissa länder) och dom tjänar mycket på att göra så kostnadsmässigt. Det va liknande för mig när jag flög EK mellan MEL-AKL och MEL-KUL då serverades endast Moët på backen men i luften Dompa.

Vet att detsamma gäller HKG-BKK flighten är de Moët på backen och Dompa i luften. Gäller ju i F då.
 
Very nice! Gillar dina resereortage skarpt! Ang Champagne innan start, frågade du? Det kanske är som på TK att de bara har alkoholfritt på brickan, men om man ber om Champagne så serverar de det?
När jag frågade EVA Airs besättning så fick jag svar från henne som är: EVA Air serverar mousserande vin i Business class före start på alla flighter från Taipei men inte från andra destinationer.

http://www.businessclass.se/forum/r...a-till-asien-igen-med-miles-6.html#post160995
Boarding processen var mycket civiliserad. Ingen som försökte boarda när det inte var sin tur (EVA Air delar boarding i olika delar och det står nummer på boardingkort)

Bubbel erbjöds som pre-flight drink idag men inte på flighten från Tokyo igår.

Jag frågade flygvärdinna Josephine om detta och hennes svar var: EVA Air erbjuder sparkling wine (ej champagne) som pre-flight drink på flighterna från Taipei men inte från outstations.

EDIT: Det heter Chateau Moncontour Touraine Brut Tête De Cuvée
Visa bifogad bild 20529
 
Kanonbra som vanligt! Hoppas på att dina rapporter dyker upp under de "vanliga" sidorna också sen då forumet inte känns som den mest optimala plats för denna sortens läsning på hög nivå :)

De Rougemont Manor Brentwood såg förresten bra mycket trevligare ut in ParkInn ;)
 
Då har man återigen avnjutit en Jonas Caramel.
EVA Air ser riktigt trevligt och imponerande ut.
Skulle du göra samma resa igen, dvs. så många flygningar så tätt inpå varandra?
 
Toppen