Jag är ute efter göra exakt samma plan faktiskt. När ska du flyga? Jag ska till Dubai i mars så tänkte prova då.
Man kan ju samla in fler än två vouchers på ett år, men ja jag tror att det är medvetet att de bara räcker som en delbetalning på en resa om man är flera som åker.Det är helt klart bättre än inget men lite surt att uppgradering från business till first kräver två vouchers när det är vad man får vid kvalificering. De flesta vill nog nyttja dessa vouchers på en semesterresa med sin bättre hälft. Eller kanske är det vanliga scenariot att en biljett uppgraderas med vouchers och den andra biljetten med poäng (förutsätter att det är möjligt).
(Eller så reser Herr Doktor Senator Oberklump van Fottel i betald F och tar med Fraulein X på en uppgraderad business-biljett. Vad vet jag)
Hur ser du hur länge dina e-vouchers räcker? Fick du den informationen på Senatorlinjen?Jag ringde in till senatorlinjen idag, Svar inom en minut och tog ca 5 min att få e-voucherna applicerade och biljetterade. Då mina går ut 31/12 i år så blev det uppgradering från Economy light (bokad i T-klass) till Business på ett ben för två pax på flyg inom Europa.
Svarar på min egna fråga: ett år.Hur långt i förväg kan man boka Swiss/Lufthansa First award som senator?