Senaste nytt

GRATIS ombokning av flygning på avresedagen! NY FÖRMÅN för Eurobonus Diamond (2023-06-15)

Huh. Det tror jag inte är min erfarenhet. Har inte märkt att något annat hinder för ombokning än nästan fulla flyg.
Det är ofta just det som valt läget för mig. Och om platser inte dyker upp förrän 3 timmar före det nya flyget funkar det sällan för att byta till senare eftersom man ändå måste till flygplatsen utifrån förutsättningen att det inte går. Att däremot byta till tidigare funkar betydligt bättre även när platserna släpps sent.
 
Ja, rent systemiskt är det ju avsevärt mera sannolikt att komma med en tidigare avgång än en senare:
1. 3-tim-regeln
2. Service point kan väntelista
3. Gate kan fixa direkt utan att man är väntelistad
Ofta när jag försöker byta till en senare avgång så vet jag att oddsen är emot mig från början— skälet att jag inte köpte den avgången jag försöker byta till är ofta att avgången redan vid köptidpunkten var dyrare, som oftast för att det fanns färre lediga platser. Och i tiden mellan köp o avresa har avgången sannolikt fyllts upp ytterligare. Så när "knappen dyker upp i appen» vet jag att jag försöker komma med ett rätt fullt flyg.
 
Har följande scenario i mitten på februari. Har en Sky Team awardbokning SIN-CDG-AMS och sedan en separat SAS Award AMS-ARN-GOT.

Ska ankomma AMS från CDG 08:35, men har endast 1h byte i CDG så det kan ju skita sig fullständigt här om inkommande plan är sent eller det bara är strul på CDG...

Avgången med SAS är kl. 11:15.

Behöver alltså hämta ut bagage på AMS och sedan checka in igen för SAS flighten. Flyter allt så ska det inte vara några problem alls.

MEN, frågan är när och hur jag ev. ska försöka mig på att använda min Diamondförmån och boka om vår bokning AMS-ARN-GOT? Har förstått att det ska gå i appen fast det står på hemsidan att det ej gör det.

Har aldrig använt mig av denna förmån och har försökt läsa mig till hur jag ska bära mig åt, men blir inte riktigt klok då jag har två segment i min bokning. Vi flyger business för övrigt.

Vad jag har förstått så får vi inte ändra routing och det måste självklart finnas x-antal platser kvar. Kravet på hur många sjunker närmare inpå avgången.

Har också läst här att det verkar svårare att få byta till en senare avgång.

Och exakt när stängs möjligheten att byta flighter?

Numera stängs möjligheten till byte 80 minuter före ordinarie avgång (var 60 minuter tidigare).
Hittar ingen källa på detta på SAS hemsida, men å andra sidan så är det ju oerhört mycket information som saknas där eller är direkt felaktigt med hur det fungerar i verkligheten.

Men det skulle alltså betyda att efter kl. 9:55 i mitt fall så går det ej att byta avgång längre.

Det är väl dessutom inte möjligt att få byta till en bokning där det istället är KLM + SAS?

Inser att jag har väldigt få valmöjligheter då jag måste flyga via ARN och nästa möjliga alternativ är först kl 19:00 från AMS.

Får innerligt hoppas att vi hinner med ordinarie bokning, annars lär det bli upplagd för strul...

Om någon vänlig själ ändå skulle vilja dela med sig av sin kunskap om hur exakt det går till vid två segment och vad som vore bäst strategi för mig i denna situation så vore jag väldigt tacksam för hjälpen.

Tack på förhand!
 
Om någon vänlig själ ändå skulle vilja dela med sig av sin kunskap om hur exakt det går till vid två segment och vad som vore bäst strategi för mig i denna situation så vore jag väldigt tacksam för hjälpen.

När man har två segment (och inte så stort glapp mellan dessa att det går att bara skjuta på det första och ändå hinna med det andra) måste man nyttja förmånen två gånger, för att först skjuta på det andra flyget för att”låsa upp” möjligheten att skjuta på det första. Att göra det är i allmänhet ett risktagande, för man vet ju inte i förväg om det går att skjuta på det första flyget.
 
När man har två segment (och inte så stort glapp mellan dessa att det går att bara skjuta på det första och ändå hinna med det andra) måste man nyttja förmånen två gånger, för att först skjuta på det andra flyget för att”låsa upp” möjligheten att skjuta på det första. Att göra det är i allmänhet ett risktagande, för man vet ju inte i förväg om det går att skjuta på det första flyget.
Tack, då var det som jag misstänkte. Jag får helt enkelt verkligen hoppas att allt klaffar. Annars får jag fråga vid incheckningen om de kan ändra flyg åt mig om tiden rinner ifrån mig.
 
Toppen