Nemo
Medlem
Stockholmssyndromet på J.Parnevik?
Någon sade att Norwegian kommer på nyheterna imorgon.
Blev det något på nyheterna?
Norwegian kommer på ABC/Rapport i veckan,
Bl acför att de vägrar följa ARNs rekommendationer.
En viss flygadvokat lär kasta skit på dom också.
Stephan Eriksson ger bilden av en systematiserad uttröttning av Norwegianresenärer som försökt lägga fram ersättningskrav hos bolagets kundtjänst. Enligt en EU-förordning har flygresenärer rätt till kompensation för förseningar på över tre timmar, men Norwegian har åberopat ”extraordinära åtgärder”, vilket enligt regelverket ger undantag från ersättningsskyldighet.
Allmänna reklamationsnämnden meddelade förra veckan att ett tiotal drabbade svenska resenärer som vänt sig dit och fått rätt mot flygbolaget, ändå nekas ersättning. Flygbolaget fortsätter att argumentera för att ”fabrikationsfel” på flygplanen inte utlöser rätt till ersättning.
Norwegian har också till vissa drabbade betalat ut antal ersättningar på mellan 900 och 1.800 kronor, men EU-reglerna anger mycket tydligt ersättningsbelopp på motsvarande 2.250 till 5.400 kr, enligt Stephan Eriksson.
Den intressanta frågan tycker jag är varför inte ersätta sina resenärer med dessa
135 Mkr och ta sina chanser med Boeing? Varför rasera sitt varumärke
Ytterligare?