Senaste nytt

Diskussion om Norwegians aktiekurs

Jag vet........

Jag föreslog att shorta @ 245 nok. Jag var bombsäker på att aktien skulle tappa (inte så här mycket dock) men att glida in med 100-200k då och lite is i magen hade varit härligt... Alltid lätt att vara bitter och bombsäker i efterhand.
Alla är grymma backtraders ;)
Hade samma tanke när jag sålt vad jag hade men blev aldrig något. Stoppade in i annat istället
 
Jag råder verkligen ingen här på B.C att äga Norwegian aktier i nuläget eller faktiskt boka viktiga resor en bit fram i tid. Allt kan såklart gå bra med villiga rika investerare. men ställer mig mycket kritisk ur ett ägar/ tradingperspektiv p g a emmisionen och till att de nu ändrar strategi helt. Tidigare kraftig kontinuerlig expansion har hela tiden bidragit med förskottsbetalda intäkter, men med neddragningar blir det fort sämre cashflow. Stark USD och dålig hedgning/jetfuel förvärrar likaså. T o m KK kan inte uteslutas. Idag fick vi också den självklara bekräftelsen från Kjos att inga uppköp kan ske före emmisionen är färdig och det nya ägandet definierat.

Kursen kommer som alltid att rasa ner till emmisionsnivå och då och endast då infinner sig läget till en snabb trade om man spekulerar i uppköp från t ex Easy Jet eller en (trolig) ryktesbaserad rekyl upp under processen.

Utgångstipset är ändå fortsatt stora förluster och fallande aktiekurs under emmisionsnivån. Hoppas ändå de överlever då de har en bättre produkt än de nya utmanarna som skulle ta över de intra-skandinaviska konkurrensutsatta linjerna till *A.
 
Tänk att det var diskutioner om att Norwegian på hösten 2012 skulle ”överta” SAS.
Vi lever i en värd som ändras snabbt.

Ja verkligen. Jag undrar om Kjos drabbades av storhetsvansinne att ta över hela flygvärlden med den makalösa expansion de genomfört. Hade De varit lite tråkigare och satsat på core-verksamheten som direkt LCC alternativ vinge mot vinge till *A, med god hjälp av norska myndigheter, hade de haft väldigt god intjäning idag tror jag.

Det hela känns nu som ett pyramidspel. Denna plötsliga business reträtt samt olika dagliga media utspel, t o m idag söndag, förstärker känslan. Under 70nok inom kort?
 
Jag ser helt klart att trenden för Norwegian är nedåtgående. Den nuvarande nyemissionen räcker inte till på långa vägar.
Men jag har väldigt svårt att se en konkurs. Dom är för stora och därför för värdefulla för att tillåtas gå i konkurs.
Mer troligt är i så fall att Ryanair eller Easyjet eller nån annan konkurrent går in och köper bolaget.
 
& nu säljer Kjos efter att ha försökt snacka upp kursen i många dagar... En halv miljard Nok. :rolleyes:

Obs. Jag har inte några intressen i detta skådespel. Trader och intresserad av utfallet av denna historia. Vid kurs runt emi.nivå räknar jag dock på en snabb trade. Kan vara en spännande mindre bull position.

E30BC987-91AD-4E98-9216-2938EB937F58.png
 
Last edited:
Toppen