Senaste nytt

Dining by AMEX för Platinum

Bra värde på det. Uppemot 600 kr per person. Deras Boquerones med salsa verde är en höjdare. Chips & löjromsdipp perfekt till ett glas bubbel. Om man är där onsdag tom lördag kan man även be om att titta på cocktail menyn från Sju Flaskor som ligger bredvid. Då och då har de utgående cocktails för endast 100 kr. Eller besöker baren, som är jättemysig, före eller efter middagen.

Tack för tipset. Åkte dit hela vägen från hufvudstaden efter din kommentar. Både jag och Fru Vallfärd tacksamma för fint tips :)
4390fd198419c37f2da4595807832f0b.jpg
 
Testade Grill trots lite blandade kommentarer här på forumet. Specialmeny för Amex, lite trista val där. Men man kunde välja "Kvällens Steak", som visade sig vara entrecote, ryggbiff eller oxfile. Misstänker att det var ordinarie rätter snarare än "kvällens".

Vi tog entrecote och ryggbiff, och vi var båda nöjda. Pommesen var väl inte så kul, tycker att ett steak house borde kunna vara lite bättre på något så grundläggande. Men vi var nöjda med helheten, så är man sugen på kött är Grill ett bra val för Dining by Amex.

Tycker priserna verkar rimliga förutsatt att rätterna var från ordinarie meny. 465 för entrecote och 415 för biffen. Kan tänka mig att komma tillbaka. Å andra sidan har AG ungefär samma prisnivå och är snäppet bättre.
 
Toppen