Vill du som EBD få personlig hälsning är chansen större om du flyger Swiss eller Lufthansa, rent statistiskt....Håll i dig! Har själv som Diamond-rookie sedan september flugit in ett nytt EBG och åtnjutit exakt ingen recognition men bara känslan att kanske få en personlig hälsning gör det värt att boka SAS i fortsättningen.![]()
Betydligt mer rimlig förväntningJa jag förväntar mig inget annat än en fri Cola som jag måste visa statusen för![]()
Så länge de inte har glömt sin Ipad framme i galley så håller jag med, de har betydligt mer koll nuförtiden än de hade förut. Men sitter man bland de första raderna i go så får man lite då och då visa status och då kommer de på att ipaden ligger kvar i galley och hämtar den. Slutsats: ju längre bak i go desto större chans att du slipper visa kort! (vilket är konsekvent med övrig status recognition - ju längre bak i bussen desto bättre recognition)Har faktiskt inte behövt visa mitt kort på short haul sedan i somras när jag tänker efter. Har nog flugit en 20 sträckor nu där de haft koll på att jag är Diamond.
Jag sitter "alltid" på nödutgångsrad och det är nog några år sedan jag behövde visa mitt kort senast för att få gratis dryck. Någon gång har de försökt ta betalt men har bara påtalat att jag är diamond och aldrig varit någon diskussion efter det.Så länge de inte har glömt sin Ipad framme i galley så håller jag med, de har betydligt mer koll nuförtiden än de hade förut. Men sitter man bland de första raderna i go så får man lite då och då visa status och då kommer de på att ipaden ligger kvar i galley och hämtar den. Slutsats: ju längre bak i go desto större chans att du slipper visa kort! (vilket är konsekvent med övrig status recognition - ju längre bak i bussen desto bättre recognition)
Lite länge fram får man påtala det någon gång ibland, men jag har inte heller varit med om någon diskussion om det på länge.Jag sitter "alltid" på nödutgångsrad och det är nog några år sedan jag behövde visa mitt kort senast för att få gratis dryck. Någon gång har de försökt ta betalt men har bara påtalat att jag är diamond och aldrig varit någon diskussion efter det.
Är nog ingen risk, är ju trots allt sas!Undrar om SAS hade gett dig EBD ändå?![]()
Ja det stämmer, förutsatt att det är ett kredit och ett betalkort.Vet inte om detta är helt rätt tråd, men chansar.
Fick tillslut arslet ur och uppgraderade mitt Premium kort till ett Elite och har såldes numera 2x Amex Elite.
Då till min fundering, är det så att jag nu även får 2x 20 000 statusgrundande poäng per år? Det blir ju lite smått befängt. Är i princip EBG utan att ha sett en flygplats och blir EBD utan att anstränga sig särskilt mycket. Stämmer detta? Rent logiskt borde det ju vara så då det är en kort förmån. Men samtidigt mycket märkligt med tanke på hur det devalvera EBG och EBD statusen.
Ja det stämmer, förutsatt att det är ett kredit och ett betalkort.
Som jag har förstått det ska det inte bli det. Sen ska man väl i teorin inte kunna ha 2 amex elite kreditkort heller? Eller har de ändrar något med det också?Två kreditkort, så då blir det inte 40k poäng?
Som jag har förstått det ska det inte bli det. Sen ska man väl i teorin inte kunna ha 2 amex elite kreditkort heller? Eller har de ändrar något med det också?