Vi ska/skulle ha åkt den 2-12 april. När jag frågade i förra veckan fick jag blankt nej på att boka om till senare datum och absolut inte få tillbaka mina vouchers som gick ut 31/12.
Tänker att jag avvaktar in i det längsta och ser om det blir några fler ändringar som gör att jag kanske har bättre odds att få boka av/om. Fick en ändring för någon vecka sedan då Thai ställde in vår flight från BKK-SIN, men den har vi redan accepterad ändringen för då läget var mer stabilt än vad det har utvecklas till nu.
Tror inte vi kommer kännas oss så trygga, just ur aspekten om vi blir fast och ej kommer hem. Får helt enkelt se det som en bonus om vi får förlängd voucherx2, annars får vi vaska den samt vår separat bokning SIN-BKK. Har möjlighet att boka om den flighten, men svårt att välja något datum när vi tyvärr är starkt begränsade att åka på skolloven. Jullovet skulle kunna vara ett alternativ, men nu går det ju ej att boka med SQ och den flighten med TG som jag hittade från BKK är också borta. Påsken nästa år är för tidigt så det går ej heller att välja. Så är nog rätt kört med den ombokningen.
Räddningen är väl om det kommer något inreseförbud som kanske kan hjälpa till ev. avbokning.