011430121
Medlem
Gör anmälan och glöm inte att berätta hur det gick!Det jag undrar över är det sista ”ägodelar som skadas” kan jag anmäla glasögon som skadas under resan och få ersättning från Amex för det?
BC har inte svar på livets alla frågor.
Gör anmälan och glöm inte att berätta hur det gick!Det jag undrar över är det sista ”ägodelar som skadas” kan jag anmäla glasögon som skadas under resan och få ersättning från Amex för det?
Flög NYO-GDN (eller ja det blev WAW) idag med WizzAir, resan är betald med SAS MC (då WizzAir inte tar AmEx) - flyget kostade 560kr. Dock är allt annat bokat och betalat med AmEx Elite och alla måltider osv. planeras att tas på AmEx.
Vi kunde inte landa i Gdansk pga något tekniskt strul på flygplatsen och efter x antal cirklar kring Gdansk blev vi omdirigerade till WAW och landade 21:59 (skulle landat 19:15 i Gdansk). Informationen från WizzAir var obefintlig ombord och på flygplatsen, så vad som skulle hända framöver via Wizz fick jag aldrig veta. Behövde ta mig till Gdansk och bestämde mig därför att ta en Bolt till Gdansk (som jag sitter i just nu), med planerad ankomst kl 02:00.
Jag har skickat in ett önskemål om ett försenings/omdirigerat intyg (fick ett mail från dem avseende att planet blev omdirigerat, men står inget specifikt avseende tider eller om att planet gick till WAW), men har tagit en printscreen från Flightradar24, som bevisar detta.
Jag kommer såldes ha ankommit närmare 7h senare än beräknat till Gdansk. Som jag förstår har jag rätt till 2000kr via AmEx Elite försäkringen vid mer än 4h försening. Men lite osäker om det är ok att ta taxi till sin destination om planet blir omdirigerat och bolaget man rest med inte ger någon info eller lösning. Någon som har erfarenhet av något liknande?
Jag brukar påpeka eventuella skador vid återlämning av hyrbilen, så hyrbolaget inte har möjlighet att ”hitta på” andra skador. Många gånger behöver en självrisk betalas på plats, som i sin tur betalas tillbaka av försäkringen, när allt är anmält och behandlat.Behöver jag och ringa och anmäla det direkt
Jag brukar påpeka eventuella skador vid återlämning av hyrbilen, så hyrbolaget inte har möjlighet att ”hitta på” andra skador. Många gånger behöver en självrisk betalas på plats, som i sin tur betalas tillbaka av försäkringen, när allt är anmält och behandlat.
Om jag förstått det hela rätt så ryker hotellbokningen. Känner inte till någon försäkring som täcker andra utgifter annat än vid sjukdom. Men om du hittar någon som erbjuder denna försäkring så hojta till!Exempel...(har inte bokat detta än så undrar bara innan jag gör bort mig).
Betalat flyget (skatter + avgifter) med SAS Amex Elite utöver poäng och vouchers. 4000kr.
Betalar två hotellveckor på olika destinationer men i två olika bokningar (en på Hotels.com och en hos hotellet själva) för totalt 25000kr med samma kort och hotellen är ej avbokningsbart.
Flyget ställs in. Ryker hotellen då eller kan det gå på någon försäkring? (ska kolla villkor för hemförsäkring).