spritfet
Medlem
Tycker nästan synd om packmästaren på Lensway som ska göra massutskick av linsfodralDu är ju helt underbar![]()
Ville inte vara sämre och slog till på 4st
Tycker nästan synd om packmästaren på Lensway som ska göra massutskick av linsfodralDu är ju helt underbar![]()
Jeg ser det som noget positivt jo færre jeg modtager!Har beställt >10 fodral men fick väldigt få bekräftelsemail. Ringde upp LensWay och fick svar att deras system inte kan hantera multipla enskilda order på samma produkt till samma person så jag fick igenom väldigt få i slutändan. Kan vara ett trick att beställa t ex ett fodral och en linsvätska per dag t ex.
Jeg ser det som noget positivt jo færre jeg modtager!
Har beställt >10 fodral men fick väldigt få bekräftelsemail. Ringde upp LensWay och fick svar att deras system inte kan hantera multipla enskilda order på samma produkt till samma person så jag fick igenom väldigt få i slutändan. Kan vara ett trick att beställa t ex ett fodral och en linsvätska per dag t ex.
Lade 47 ordrar igår, fick 3 bekräftelsemail och har nu fått 3 SMS om att de skeppat produkterna...fick svar att deras system inte kan hantera multipla enskilda order på samma produkt till samma person
Låter konstigt. Jag har köpt 10-20 fodral igår och idag och det har fungerat utan problem. Mail mottagna både från LensWay och SAS, samt SMS mottaget om att leverans skett. Poängen har kommit in på mitt EB-konto också.
Lade 47 ordrar igår, fick 3 bekräftelsemail och har nu fått 3 SMS om att de skeppat produkterna...
Låter ju som ett väldigt dåligt designat system... eller så är det bra (för företaget) i just sådana här situationer.
Jag har lagt mina order i stötar. 3-5 ordrar då och då under dagen/kvällen när jag har haft tid.I vilka intervaller la ni era order? Jag lade runt 10st inom loppet av 5 minuter. Kan vara så att om man sprider ut dem över dagen att systemet inte spärras.