Europa och Mellanöstern är inte samma zon alls inom SAS EuroBonus.Hon sa att 2 stopp var okey i Europa. Jag försökte då med att Europa och Mellanöstern var samma zon (enligt henne). Men fick inte flyga CPH-FRN-DXB-SIN.
Och vad hände med Oceanien?Pratade precis med Tallin. Fick bekräftat att det bara är 1 stop i Asien som gäller. Hon nämnde något om att det fanns 3 zoner (1. Nord- och Sydamerika 2. Europa Mellanöstern Afrika 3. Asien) och att jag bara fick göra 1 stoppa hela Asien som zon.
Jag frågade vilken regel som ändrats och hon hänvisade till "rimligaste rout". Alltså har ingen regel ändrats utan bara deras synsätt på vad som är rimligast![]()
Hon sa att 2 stopp var okey i Europa.
Det som sas tidigare var att hade man connection inom Sverige fick man ha 10 segment.Samt om jag förstått rätt OK med en connection inrikes utöver det (och de totalt 8 segmenten)? T.ex. så "räknas inte" Sundsvall - Arlanda som ett segment om man påbörjar resan i Sundsvall?