Senator
Moderator
Stötte precis på patrull när jag skulle boka en anslutning i Vancouver. Air Canada har tydligen satt ett minimum MCT på 4 timmar i Vancouver på sina biljetter för tillfället (anslutningen var 3 timmar och 30 min i mitt fall).
Någon som har koll på hur det ser ut på flygplatsen, är det verkligen så illa just nu att det behövs fyra timmar för en airside transit mellan två Amerikanska städer (LAX och HNL)?
Får Air Canada verkligen flyga resenärer på detta sätt med tanke på cabbotage? Det har åtminstone inte tidigare varit tillåtet för något bolag utanför USA att flyga resenärer "inrikes USA" via annat land.
Använder jag kanske någon term fel?
Planet avgår från LAX lite efter 07 på morgonen och landar på YVR runt 10.30 och nästa flight lämnar YVR vid 14-tiden på vägen till HNL.
Det är väldigt rörigt nu