Jag tänker inte lägga mer spekulation i vad som hände vid just denna olyckan tills vi vet mer.
Men jag kan svara på lite frågor, moderator får säga till ifall det är olämpligt.
Det finns något som heter one point failure, alltså att en källa leder till ett haveri av ett system. Inom aviation är detta väldigt ovanligt, man bygger in redundans i systemet. Dvs 2 eller fler enskilda källor som jämförs mot varandra för att upptäcka avvikelse som sen i sin tur leder till att systemet blir inaktivt. Detta är då INTE fallet när det gäller MCAS.
MCAS funkar så att när AoA är 10-12 grader så går det igång genom att trimma ner nosen, om den inte får data att AoA är lägre än det önskvärda läget så gör den samma sak igen och igen var 10e sekund.
I en icke Max 737 eller för den delen även i en Max 737 så finns det något som heter Breakout switches. Dessa är som brytare som bryter av trimmen ifall piloten drar i yoken, så om trimmen trimmar ner nosen och piloten drar upp den så är det 2st brytare som kopplar ur trimmen.
MEN dessa brytare fungerar inte när MCAS är aktiverat, vilket leder till att piloterna drar allt vad tyglarna håller ( i lion air scenariot) men det händer inget nose diven fortsätter.
Det är snarare ett problem i flight data computer som saknar ability att urskilja avvikande data än själva antalet AoA sensors.
Intressant bild :