Satte precis en tusenlapp (småslantar för en SAS-pilot förstås) på måndag sen eftermiddag hos Unibet.Ni som följt SAS strejker genom åren, vilken dag satsar ni era pengar på att detta är löst?
Ni som följt SAS strejker genom åren, vilken dag satsar ni era pengar på att detta är löst?
Vad menar du?Det känns som businessclass.se mer och mer börjar likna Flygtorgets "Flygforum"...
Vad menar du?
Det är trevligt för alla att komma av snabbt. De som betalar borde prioriteras.
Kabinbesättningen då? Är det OK att de placeras i Go efter 14 timmar i tjänst till och från Las Palmas?Med disse ordene føles det på meg som at du ikke helt har innsikt i hverdagen til en pilot. Anbefaler å snakke litt med flight crew om hvordan hverdagen deres er. Gjerne følge de i løpet av en dag.... You'd be surprised.
SAS kan inte ensidigt välja vilka priser de vill sätta. Så funkar det liksom inte.Mkt avundsjuka i den här tråden känns det som.
Men bortsett från det, grundproblemet att SAS har dålig lönsamhet är inte piloternas löner utan att det är för billigt att flyga. 2500 kr till Hongkong, och sedan får du poäng som även räcker till en inrikes resa. Det är inte en rimlig prissättning.