ITA Matrix hjälp och tips

Dr. Miles skrev:Övning från gårdagens Workshop i Göteborg.Klicka för att utvidga...


Jag testade dessa routing koder och de funkar ju mycket bra, men fastnade när jag testade en egen routing.

Så tänkte fråga om lite hjälp.



Min test resa är:

Göteborg till Bangkok via Köpenhamn och doha. Göteborg - Köpenhamn i ekonomi, Köpenhamn - Bangkok i business med qatar.

Har försökt och skriva lite koder men jag får inte till det, förstår inte hur man skriver olika rese klasser på samma routing rad eller

kan man inte göra detta ?
 
Du stöter nog på problem då det inte finns någon oneworld carrier som flyger GOT-CPH. Misstänker att Qatar's fares inte tillåter anslutningar med SAS och inte heller spännande routing via tex LHR till CPH.



Kort och gott - här behöver du ha expert flyer för att enkelt kunna se fare rules för biljetter och se vad som är möjliga resvägar. Det går att göra detta med enbart Matrix, men det tar timmar jmf med minuter om man har EF.
 
Det beror nog på vilken fare hos Qatar man önskar nyttja. De billigaste business-biljetterna (som varit på rea) tillåter enbart QR-flyg



Den billigaste i Business som gäller från Göteborg till Bangkok är IRTSE och den tillåter SK via massa olika gateways, typ London, Stockholm, Köpenhamn etc.
 
Ja nu vet jag inte om den resa jag hittade på ita matrix verkligen går att beställa men det finns resa den vägen med sas mellan GOT - CPH och qatar resten av vägen men då blir det i business på alla ben.



Det var detta som jag vill testa med routing koderna, att få ekonomi mellan GOT - CPH på denna resa.



Och då vet jag inte hur man skriver den routingen som borde vara något i stil med. cph /f bc=y doh /f bc=j men detta går inte ita matrix med på.

min fråga är hur man skriver routing koden?
 
Om du ska tvinga fram olika klasser på olika ben så får du nog köra multisegment och lägga in typ /f bc=<lämplig ekonomiklass> på segmentet GOT-CPH. Det kan dock göra att du inte kan kombinera med den QR-fare du sedan vill ha utan får två separata fares.
 
Mrjoe skrev:Ja nu vet jag inte om den resa jag hittade på ita matrix verkligen går att beställa men det finns resa den vägen med sas mellan GOT - CPH och qatar resten av vägen men då blir det i business på alla ben.Det var detta som jag vill testa med routing koderna, att få ekonomi mellan GOT - CPH på denna resa.Och då vet jag inte hur man skriver den routingen som borde vara något i stil med. cph /f bc=y doh /f bc=j men detta går inte ita matrix med på.min fråga är hur man skriver routing koden?Klicka för att utvidga...
Som @AABack2ARN skriver, det beror på vilken fare basis du väljer. Billigaste Qatar Airways Business class fare från Göteborg är IRTSE (17.922 SEK exkl. skatter).



Om du försöker att kombinera en SAS fare från Göteborg till Köpenhamn och en Qatar Airways fare från Köpenhamn till Bangkok, går det inte.

Qatar Airwys fare mellan Köpenhamn - Bangkok (IJDKP1NE) inte tillåter End-on-End, vilket gör att du inte får kombinera med andra biljetter.





Kod:


COMBINATIONS
DOUBLE OPEN JAWS NOT PERMITTED.
END-ON-END NOT PERMITTED. SIDE TRIPS PERMITTED WITH
NO RESTRICTIONS.
 
Dvs, du får köpa en separat biljett för att ta dig till Köpenhamn (eller Stockholm vilket kanske är ett bättre alternativ). Men då är du inte skyddad i händelse av förseningar eller liknande.
 
Skulle behöva lite vägledning.



Vi hade tänkt åka till Filippinerna under sommaren men upptäckte idag att det är väldigt regnigt där under den perioden så det blir Indonesien istället. Sökte på ITA Marix och såg att vi kan flyga till Jakarta med Emirates via Dubai. Tänkte om vi skulle kunna stanna några nätter i Dubai på hemvägen och jag tolkar det som att det är tillåtet enligt reglerna, Category 8. Om det är tillåtet hur går man då vidare för att boka denna resa med tre nätters stopover?



Category 8: Stopover restrictions

2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNIT

LIMITED TO 1 FREE AND 1 AT SEK 450.

1 FREE IN DXB

1 AT SEK 450.
 
maba skrev:Skulle behöva lite vägledning.Vi hade tänkt åka till Filippinerna under sommaren men upptäckte idag att det är väldigt regnigt där under den perioden så det blir Indonesien istället. Sökte på ITA Marix och såg att vi kan flyga till Jakarta med Emirates via Dubai. Tänkte om vi skulle kunna stanna några nätter i Dubai på hemvägen och jag tolkar det som att det är tillåtet enligt reglerna, Category 8. Om det är tillåtet hur går man då vidare för att boka denna resa med tre nätters stopover?Category 8: Stopover restrictions2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNITLIMITED TO 1 FREE AND 1 AT SEK 450.1 FREE IN DXB1 AT SEK 450.Klicka för att utvidga...
Du kan söka på ITA Matrix med Multi city optionen.

När du har hittat datumen och flighterna, kan du gå till Emirates webbsida att boka. De har också Multi city sökning.
 
Dr. Miles skrev:Du kan söka på ITA Matrix med Multi city optionen.När du har hittat datumen och flighterna, kan du gå till Emirates webbsida att boka. De har också Multi city sökning.Klicka för att utvidga...


Jo jag gjorde det och fick fram olika priser där det skiljde 3500 kronor. Jag är så jäkla sunkig på sånt här



upload_2015-4-12_19-44-53-png.33623







Denna fick jag på Emirates


upload_2015-4-12_19-41-18-png.33622
 
Har plockat fram bifogad resa med ITA. Nu skulle jag vilja lägga in stopovers med Multi-city-funktionen men eftersom att ett av segmenten är i Y så får jag inte till det. Bifogar också ett försök till att få till detta i Multi-city.




ska%CC%88rmavbild-2015-05-12-kl-19-03-55-png.35071
 
agehall skrev:Pröva att ange "/ f AA..INE6A6R5" sist i alla advanced routing codes.Klicka för att utvidga...


Tack! Dessvärre stack priset iväg, mer än vad jag borde få betala för 1 av stopoverna (USD 100). Dessutom blev vissa segment i Y, dvs, andra segment än det första som måste vara i Y.
 
Sitter med paddan nu, så det är lite svårt att reda ut exakt vad som blir fel. Har du verifierat platstillgång i rätt klasser? Om det finns platser i rätt bokningsklasser kan du ju ringa AA och göra en provbokning.
 
Det är AA1598, enda segmentet i First, som strular. Där tar den Y istället. Jag har inte EF men på ITA (sökt utan stopover) så finns det platser i F på den dagen.



Edit: Nu fick jag rätt klasser hela vägen men priset är ju fortfarande för högt. Kan någon förklara varför? Har jag tolkat stopover reglerna fel?



2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNIT

LIMITED TO 1 FREE AND 1 AT GBP 60.00.

1 FREE IN EUROPE/CONTIGUOUS U.S.A.

1 IN EUROPE/CONTIGUOUS U.S.A. AT GBP 60.00.

NOTE -

STOPOVERS ARE PERMITTED AT EUROPEAN GATEWAY OR

WITHIN THE CONTINENTAL US WITHIN MPM LIMITS.

OR - 2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNIT

LIMITED TO 1 FREE AND 1 AT EUR 75.00.

1 FREE IN EUROPE/CONTIGUOUS U.S.A.

1 IN EUROPE/CONTIGUOUS U.S.A. AT EUR 75.00.

NOTE -

STOPOVERS ARE PERMITTED AT EUROPEAN GATEWAY OR

WITHIN THE CONTINENTAL US WITHIN MPM LIMITS.

OR - 2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNIT

LIMITED TO 1 FREE AND 1 AT USD 100.00.

1 FREE IN EUROPE/CONTIGUOUS U.S.A.

1 IN EUROPE/CONTIGUOUS U.S.A. AT USD 100.00.

NOTE -

STOPOVERS ARE PERMITTED AT EUROPEAN GATEWAY OR

WITHIN THE CONTINENTAL US WITHIN MPM LIMITS.
 
Du borde skaffa EF. Det spar dig massor av tid här.



Var försöker du ta din stopover och vilka farebasis får du av Matrix när du lägger in den?
 
Ja, det kanske är läge för det.



Jag vill ha 2 stopovers, en i PMI och på hemvägen i EWR. Bifogad skärmdump från ITA (flighter i inlägget ovan).



Edit: löste det
 
Hej ! Snabb fråga: Letar ITA Matrix endast efter genomgående biljetter by default ?



Bakgrunden till varför jag frågar är följande:

I slutet utav veckan behövde jag snabbt fixa flygbiljetter åt en kollega för kommande vecka och hade sökt följande segment på multi city:

ARN-LHR, LGW

LHR-GVA

GVA-LHR

LHR, LGW-ARN



Det enda jag fick upp var en genomgående biljett med BA för drygt SE 8000, men då jag behövde bra med tid i London dag 1 innan vidare resa så testade jag att söka ARN-LHR, LGW och LHR-GVA var försig och fick då upp ett betydligt bättre flyg med en kombination av Norwegian och Swiss. Följdfrågan är då ifall det är möjligt att få verktyget att presentera detta och hur åstadkommer jag det ?
 
Back
Top