Doktorn kan komma

  • Thread starter Thread starter doc
  • Start date Start date
D

doc

Guest
Efter en halv dag full med jobb var det så äntligen dags. Vid lunch tog jag av mig läkarpyjamasen, slängde på mig ytterkappan och tänkte att detta blir sitta gången jag behöver ytterrock på tre veckor. Med väskorna som packats dagen innan begav jag mig så till pendeltåget till Arlanda. Efter en halvtimma var jag framme på terminal 5 och begav mig till Qatar Airways incheckning. När jag kom fram såg jag att det fanns två diskar för Ekonomi, en för bagage drop och två för business. Det var ingen kö till business-disken varför jag snabbt kunde checka in. Mitt incheckade bagage taggades till Hong Kong med priotagg och handbagaget fick en tag för premium terminal, trots att jag skulle till nya Doha Hamad International Airport. En inbjudan till loungen på Arlanda skrevs för hand och jag fick boardingkort för hela resan. På Arlanda fanns ingen Fast track för Qatar Airways, varför jag fick köa med majoriteten denna fredag. Säkerhetskontrollen gick otroligt långsamt, men efter cirka 20 minuter var jag igenom och gick bort till passkontrollen. Efter en smidig passkontroll kikade jag så in i Stockholm Arlanda Lounge. Denna lounge används av Emirates och Qatar. Det var inte alls mycket folk i loungen när jag kom in och miljön kändes öppen och fräsch. Det bjöds på mackor och man kunde även grädda våfflor. Utbudet av dryck var dock något begränsat.





imageuploadedbytapatalk1414788444-294108-jpg.29089





Efter en något försenad lätt lunch i loungen var det så dags för boarding. Gate F66 kändes som evigheter bort från loungen. Det gick väldigt smidigt att gå ombord då det fanns särskilda prioboardingköer så väl till gaten som till själva planet.




imageuploadedbytapatalk1414788462-178027-jpg.29090





Boardingen på Qatars Boeing 787-8 skedde genom dörr 2L och jag blev personligen visad till min plats 2F och fick hjälp med bagaget. Då det inte fanns några bagagehyllor i mittsektionen hamnade mitt bagage vid plats 1K. Efter en kort stund fick jag frågan om vad jag önskade dricka samt om jag önskade en varm eller kall handduk. Dryckesvalet föll naturligtvis på champagne, något som vi i forumet tidigare konstaterat är bra för minnet.




imageuploadedbytapatalk1414788482-060370-jpg.29091





Samtidigt som jag avnjöt mitt glas Billecart-Salmon reflekterade jag över hur öppen kabinen kändes. Det var ljust och väldigt bra utsikt genom de stora fönstren på båda sidor av planet även från det mittsätet jag valt. Kabinchefen kom och presenterade sig personligen, tilltalade mig med namn och titel samt berättade att flygtiden skulle bli fem timmar och 38 minuter. Menyer i läderfodral presenterades och beställningar för middagen togs upp.



Två glas kall och god champagne gjorde att mitt huvud lyfte lätt ovan molnen strax före avgångstid. Själva flygplanet gjorde dock en punktlig push-back och efter en kort taxi lyfte så också Dreamlinern från Arlanda. Utsikten var fantastisk och tystnaden slående, trots att motorerna arbetade för fullt. Så snart vi kommit upp på marschhöjd serverades en amuse bouche som bestod av inlagd sill med dill, gräslök och créme fraîche till. Jag var förvånad över den skandinaviska touchen, med tanke på att jag befann mig på ett flygbolag från Mellanöstern. Sältan gjorde gott på smaklökarna.




imageuploadedbytapatalk1414788505-111105-jpg.29092





Det dröjde bara en kort stund efter att detta dukats bort innan min flygvärdinna kom och dukade upp samt lade en servett i mitt knä. Varmt bröd i en skål serverades och efter det en arabisk mezze-tallrik. Smakerna var väl avvägda och portionerna lagom stora.




imageuploadedbytapatalk1414788527-311340-jpg.29093





Innan huvudrätten serverades fick jag först prova det vin jag beställt till huvudrätten. Det vita sauvignon blanc-vinet Babich från Marlborough var fantastiskt gott. Till huvudrätt hade jag valt en torskfilé med saffranssås, vitlöksstekta gnocchi och soltorkade tomater. De värmda gnocchi var lite sådär i konsistensen, men i övrigt var smakerna väl avvägda och passade bra med vinet.




imageuploadedbytapatalk1414788556-460531-jpg.29094





Då jag tillhör de som gärna äter ost innan dessert följde så en ostbricka med en fantastiskt god ädelost och till det ett litet glas portvin.




imageuploadedbytapatalk1414788579-330520-jpg.29095





Det skandinaviska temat fortsatte så med kladdkaka, körsbärscoulis och yoghurtglass. Till min halvungerska fullkomliga glädje serverades en 5 puttonyos Tokaijer till detta. I ärlighetens namn har jag aldrig ätit kladdkaka me Tokaijer förut, men det hela fungerade faktiskt bra ihop.




imageuploadedbytapatalk1414788608-027706-jpg.29096





Efter middagen dukats bort erbjöds jag ånyo varm handduk och en liten chokladask. Jag justerade stolen i loungeläge och satte mig därefter för att reflektera lite mer över kabinen. Det fanns gott om utrymme kring stolen med flertalet små fack för skor med mera. IFE-skärmen var helt klart bland de större och skarpare jag sett, även om mina erfarenheter är något begränsade. Stolen var mycket skön och det var enkelt att hitta bekväma positioner och ställa in den precis så som jag önskade. När tre timmar återstod av flighten borstade jag tänderna på den fräscha toaletten, där tandborste och tandkräm fanns att tillgå och bäddade därefter ned mig. Mina 183 cm rymdes precis i stolen, men värmen gjorde att det var svårt att sova. Jag kikade lite på det amenity kit jag fått innehållande eau de toilette, handkräm och läppbalsam från Salvatore Ferragamo. Utöver detta fanns strumpor, öronproppar, ögonbindel och borste att tillgå.



Cirka 40 minuter före landning tändes lamporna och kabinen gjordes i ordning för ankomsten till Doha. Vi landade fem minuter före tidtabell. Till min förvåning parkerade vi på ett remote stand. En separat buss transporterade oss business class-passagerare till terminalen där en ny säkerhetskontroll väntade. Här fanns det dock fast track, så jag kom snabbt igenom. Så snart jag satte min fot i terminalen kände jag mig vilsen. Skyltar med pilar åt alla hål gjorde mig snarare mer förvirrad än gav mig någon vägledning om bur jag skulle hitta till loungen. En städare märkte att jag såg vilsen ut och frågade vart jag skulle varpå han visade mig rätt. Ni sitter jag i Al-Mourjan-loungen som känns stor, men ganska kall och fattig på innehåll. Här lämnar jag rapporten och återkommer.
 
Skall bli intressant att följa din resa. En fråga: Är det kabinbelysningen som har ändrats, eller varför är de fyra sista bilderna med en rödton?
 
Trevligt värre. Liknande upplevelse förra veckan. DOH-CPH. Väldigt bra service och gott. Bussgate i Doha och en lång promenad från loungen till gaten, ca 15 minuter.
 
Resenären skrev:Skall bli intressant att följa din resa. En fråga: Är det kabinbelysningen som har ändrats, eller varför är de fyra sista bilderna med en rödton?Klicka för att utvidga...
@doc hade nog börjat gå på rosa moln av allt bubbel då? data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Resenären skrev:Skall bli intressant att följa din resa. En fråga: Är det kabinbelysningen som har ändrats, eller varför är de fyra sista bilderna med en rödton?Klicka för att utvidga...
Det var nog en kombination av av ljuset i kabinen som var rosa och att vi hade solnedgång under flighten med fantastisk utsikt.
 
Efter knappa två timmar i loungen med en god kopp te var det dags att bege sig till gaten för ombordstigning på Cathay Pacifics flight CX640 mot Hong Kong. När biljetten bokades var detta ursprungligen en Qatar-flight, men detta ändrades under året, då Cathay Pacific tog över en av de två dagliga avgångarna mellan Doha och Hong Kong.




imageuploadedbytapatalk1414834656-508407-jpg.29099





När jag kom fram till gaten blev jag hänvisad direkt fram till en disk där boardingkort och pass kontrollerades. Sedan hänvisades jag till ett särskilt avspärrat område där business class-passagerare skulle vänta på prio-boarding. Bara efter några minuters väntan påbörjades prio-boardingen. Båda dörrarna användes för ombordstigning på denna Airbus 330-300 som skulle ta mig till Hong Kong.




imageuploadedbytapatalk1414834622-059453-jpg.29098





Väl ombord togs min kavaj om hand och jag erbjöds ett val mellan vatten, äppeljuice eller apelsinjuice. En av medpassagerarna frågade efter champagne, men fick veta att det var Qatars alkohollagar som hindrade servering. Medpassageraren försökte hävda att Qatar Airways (QR) själva serverar champagne före start, men detta verkade flygvärdinnan inte förstå. Eftersom det var sent och jag var trött passade ett glas äppeljuice alldeles utmärkt för min del.




imageuploadedbytapatalk1414834602-109691-jpg.29097





Väl tillrätta i stolen fick jag ett amenity kit från Agnis B. Det fanns en verson för män och en för kvinnor. I mitt kit fanns handkräm, läppbalsam och dagkräm från Jurlique samt tandborste, tandkräm, strumpor, ögonbindeln, öronproppar och ett litet skohorn. Trots att Cathay Pacific A330, precis som Qatar Airways B787, har en säteskonfiguration på 1-2-1 så kändes kabinen trängre. Jag hade blivit bortskämd med de stora fönstren på 787:an. Dock var min stol skön och det fanns gott om förvaringsutrymme. Av naturliga skäl var kabinen dock något mer sliten än på Qatar Airways.



Varma handdukar delades ut och därefter hälsades jag personligen välkommen ombord och fick en meny i handen. Vi lämnade gaten punktligt och lyfte strax därefter. Då flygtiden var cirka sju timmar och 30 minuter bytte jag om till en medhavd BA First-pyjamas. När jag var åter i stolen blev jag tillfrågad om jag ville äta middag och visst tackade jag ja till middag. En vit duk placerades på bordet och strax därefter kom förrätt och efterrätt på en bricka. Varmt bröd delades ut och därefter presenterades de tre varmrätterna och jag valde det kinesiska alternativet med kyckling.




imageuploadedbytapatalk1414834696-696335-jpg.29100





På det hela taget var servicen stressad. Varmrätten serverades direkt och började kallna medan jag åt förrätten. Teet serverades innan jag var klar med varmrätten och den varma handduken kom ut innan jag hade ätit färdigt. Det verkade vara lite Hong Kong-effektivitet.



Efter måltiden var det dags att sova. Med öronproppar i, ögonbindel på och nedkrupen under det väldigt sköna täcket, så sov jag gott. Stolen var helt klart skönare än Qatar Airways att ligga i, något som förvånade mig. Efter cirka fem timmars sömn tändes så kabinen varsamt upp och frukost serverades. Åter igen var serveringen något stressad. Jag valde en avokadosmoothie, som smakade väldigt gott, samt den västerländska frukosten med omelett-crêpe, korv och svamp.




imageuploadedbytapatalk1414834715-661443-jpg.29101





Med en timma kvar till landning bytte jag om igen och gjorde mig redo att möta Hong Kong. Även vid avstigning användes båda dörrarna och jag gick ut genom dörr 1L. Det tog cirka 25 minuter att gå genom immigration och när det var avklarat passade jag på att ansöka om en e-channel-kod så det går snabbare nästa gång. Väskan var redan på bandet och det var bara att åka direkt till hotellet.
 
doc skrev:Det var 20 passagerare av på 22 platser. Hela släkten Qviberg tog upp större delen av kabinen.Klicka för att utvidga...
Haha, jag hade hela släkten Qviberg i First för ett år sen på Emirates mellan ARN - DXB. Mats förklarade för mig att han hade försökt köpa alla säten, men jag hade sabbat det för honom. data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 Vi snackade lite i First-bussen från flyget och hans syn var att de europeiska bolagen är utdömda med tanke på hur ME-bolagens hårda produkt är i jämförelse etc. Jag har väl svårt att se att alla har råd att köpa en hela Firstkabin till familjen dock (samt en massa stolar i business också) data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Detta är min favoritrutt till och från Europa. Jag kan slå vad om att doktorn blev tillfrågad vilken typ av doktor han är! De blir lika besvikna varje gång de frågar mig... Hursomhelst, jag har gjort denna resa flera gånger i business men annu fler i ekonomi och cathay är 100% upgrade (jag är BAEC gold) och Qatar är 100% ledigt säte bredvid mig = Det är 18 månader sedan jag flög med ett annat bolag HKG-Europa
 
doc skrev:När biljetten bokades var detta ursprungligen en Qatar-flight, men detta ändrades under året, dåCathay Pacific tog över en av de två dagliga avgångarna mellan Doha och Stockholm.Klicka för att utvidga...
Vet du något som inte vi vet? Haha.... data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7



Bra reserapport förresten....
 
NotRyan skrev:Vet du något som inte vi vet? Haha....Bra reserapport förresten....Klicka för att utvidga...
Haha, nej. Det är korrigerat nu. Det är svårigheten när man försöker rapportera "live". Har inte gjort det förut, men risken för fel ökar markant. Tack, så mycket!
 
johhenrik skrev:Jag har väl svårt att se att alla har råd att köpa en hela Firstkabin till familjen dock (samt en massa stolar i business också)Klicka för att utvidga...


Är väl en vardag i Mellanöstern med alla deras oljepengar? Iof då har dom egna flygplan kanske.....
 
Bra rapport! Längtar till jag flyger QR C igen nästa gång. Blir väl i jan/feb skulle jag tro data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
 
Efter två härliga dagar i Hong Kong var det så dags att resa vidare. När den underbara frukosten på Conrad Hong Kong var avslutad, packade jag väskorna, checkade ut och tog Expressen till flygplatsen.





imageuploadedbytapatalk1415061648-926828-jpg.29191





Jag gick ett varv runt Cathays incheckningsdisken innan jag hittade förstaklassincheckningen. På väg mot disken kom agenten mot mig, hälsade mig välkommen och undrade vart jag skulle resa. Hon tog emot mitt pass och knappade lite på datorn samtidigt som min väska taggades med förstaklassmärkning. Boardingkort och inbjudan till loungen skrevs snabbt ut varpå jag informerades om att jag skulle använda The Wing, då övriga lounger renoveras. Jag hittade inget fast track, men säkerhetskontrollen var otroligt effektiv och gick nog på under 2 minuter, då det inte var någon kö. Min ansökan om E-Gates, gjorde att jag kunde passera immigrationen smidigt, varpå jag gick den korta biten till The Wing. Väl där avnjöt jag lite champagne och nötter i väntan på flyget.




imageuploadedbytapatalk1415061675-848646-jpg.29192





Enligt boardingkortet skulle jag vara vid gaten senast 25 minuter före avgång, så jag lämnade loungen cirka 40 minuter före avgångstid. Det visade sig räcka perfekt för att ta mig ut till gate 47 med tåg och allt. Det var ingen kö i den separata kön för businesspassagerare och det var bara att gå rakt till bryggan.




imageuploadedbytapatalk1415061704-374214-jpg.29193





Väl på bryggan var det en extra säkerhetskontroll som tog lite tid. Exakt vad man letade efter var oklart, men de rotade snabbt igenom alla väskor och därefter var det till att gå ombord. Direkt när jag intagit min plats, som var 12G, kom en flygvärdinna och tog min kavaj. Strax därefter erbjöds fördrink i form av champagne, Passion Suprise eller vatten. Torr, kall och gratis champagne säger jag inte nej till. Jag fick också formulär samt inbjudan till fast vid immigration i Australien.




imageuploadedbytapatalk1415061729-175716-jpg.29194






imageuploadedbytapatalk1415061746-521541-jpg.29195





På sekunden punktligt backade vi ut från gaten, taxade ut och tog fart mot skyarna igen. Enligt kaptenen var flygvägen på sträckan "fairly good", vilket fick mig undra om de någonsin säger att vädret är dåligt eller om de bara graderar enligt principen "very good", "good" och "fairly good". Flygtiden beräknades till sju timmar och 58 minuter. Väl uppe i luften serverades fördrink och varma nötter och menyerna delades ut. Jag tilltalades artigt med namn och titel. En stund efter detta kom vit duk på bordet inför lunchen och bricka med förrätten. Det serverades varmrökt kreolkryddad lax med potatis och créme fraîche. Till det drack jag lite Laurenz V Forbidden Gruner 2012. Laxen var något för salt för min smak. Vinet var iskallt, men tog sig när det fick bättre temperatur.




imageuploadedbytapatalk1415061777-041467-jpg.29196





Sedan följde fyra val av huvudrätt. Samtliga rätter presenterades visuellt på bricka. Jag hade ursprungligen tänkt välja en japansk fläskrätt, men då den inte såg så aptitlig ut så mitt val föll på sauterade räkor istället. Det smakade utmärkt och räkorna var perfekt tillagade.




imageuploadedbytapatalk1415061808-265373-jpg.29197





Efter detta presenterades ostbricka samt frukt på vagn. Det smakade väldigt gott. Jag fick smaka något som kallades "crunchy apple", vilket var en väldigt lustig frukt. Det hela avnjöts med ett litet glas portvin.




imageuploadedbytapatalk1415061836-605592-jpg.29198





Naturligtvis följdes osten av efterrätt som idag var en citronmarängpaj som var förvånansvärt lätt och god. Jag bad också om en kopp oolongte, men detta dröjde då det blev turbulens och man inte ville servera varma drycker. Det var turbulent ett bra tag och jag funderade på om man skulle glömma bort mitt te, men så snart det hela var över kom så teet på plats.




imageuploadedbytapatalk1415061870-868747-jpg.29199





Efter middagen var det cirka 5,5 timmars flygtid kvar, så jag bytte om och bäddade ned mig för en filmeftermiddag/kväll. Kabinen släcktes ned och jag började med "A Most Wanted Man", då jag gillade boken. Det svenska utbudet i Studio CX, Cathays in flight entertaniment-system, var gott med en hel säsong Wallander och även Hundraåringen som försvann. Jag fortsatte med den sistnämnda filmen. Bildskärmen var stor och bra samt att hörlurarna var av god kvalitet, så det var faktiskt rätt njutbart. Annars brukar jag sällan kunna njuta ordentligt av filmer ombord utan hålla mig till iPaden.




imageuploadedbytapatalk1415061905-162828-jpg.29200
 
Lagom till Hundraåringens avslut tändes så kabinen igen och det var dags för dem andra måltiden, som enligt menyn kallades "Refreshment". Detta visade sig innebära trerätters middag med tre val av huvudrätt. Som förrätt serverades väldigt goda bär med ingefärssirap.




imageuploadedbytapatalk1415062037-197042-jpg.29201





Sedan valde jag en wokad biff med svamp i ostronsås. Det hela smakade gott, men behövde lite extra soja för mina europeiska smaklökar, något som snabbt ordnades fram.




imageuploadedbytapatalk1415062056-258795-jpg.29202





Innan efterrätten serverades bytte jag om igen och därefter avnjöt jag lite glass och en ny kopp oolongte.




imageuploadedbytapatalk1415062079-921427-jpg.29203





Ytterligare lite turbulens senare ropade kaptenen ut att det var 30 minuter kvar till landning. Cirka en halvtimma före tidtabell satte vi så ned hjulen på Brisbanes flygplats och taxade in till terminalen och parkerade mellan Singapore Airlines och Fiji Airways. Efter att ha sett Australia Border Control var jag förberedd på det värsta, men immigration och tull gick väldigt snabbt och smidigt. Det fanns e-gate här, men de funkade inte för mitt pass idag, något som jag senare insåg var rätt trevligt eftersom jag istället fick en stämpel i passet. Väl utanför väntade en chaufför på att ta mig in till stan. Jag hade provat tipset från forumet att prova Blacklane och det fungerade bra. Strax före midnatt lokal tid ankom jag hotellet och checkade in.



Här lämnar jag er nu för några dagar i Brisbane, men återkommer med nästa flight. Så långt har jag rest enligt nedan.



map



http://www.gcmap.com/mapui?P=ARN-DOH-HKG-BNE&MS=bm&DU=mi&SG=0.82&SU=mach&PM=*
Visa antal miles, tid och stor karta på Great Circle Mapper
 
Åh rose apples som är så goda! Har aldrig fått det på ett flygplan dock. Följer detta med spänning!
 
Ha det trevligt i Brisbane, jag är lite underlig, vill veta hur välfylld var kabinen.

Märkte ni något av protesterna i Hongkong?
 
Back
Top