Dreamliner
Medlem
Djungelvrål är gott. Indier uppskattar det inte. Det har jag provat.Är det folk jag känner brukar jag ta med djungelvrål som en kul grej. Tror jag stött på två av femtio typ som tyckt om det hitintills.![]()
Djungelvrål är gott. Indier uppskattar det inte. Det har jag provat.Är det folk jag känner brukar jag ta med djungelvrål som en kul grej. Tror jag stött på två av femtio typ som tyckt om det hitintills.![]()
Chivas Regal är ett bättre alternativ när det gäller KinaBeror lite på vart man ska och kontext.
t.ex. Kina = Johnnie Walker Black i ett rött paket.
Chivas Regal är ett bättre alternativ när det gäller Kina
Chivas är standard "fin"whisky här och har marknadsförts aggressivt i 15+ år. Tycker det är en hemsk whisky och har slutat att säga ja på frågan om jag vill prova en "väldigt fin whisky" hemma hos folk för att det just är den som erbjuds 9/10 gånger, den 10e gången är det en 18 årig Chivas.Du får gärna bidra med någon motivering eller källa när du hävdar något som "bättre" så det inte bara blir tyckande.
Haha nä jag syftar på att när man säger ”I am from Sweden” så är det i många länder så att de tänker på Schweiz och att eftersom de är mer kända för choklad än Sverige så ökar risken för förvirring. Men de flesta jag träffar har redan bra koll på var jag kommer ifrån.Du menar svärta Schweiz rykte som land som gör god choklad genom att hämta nåt härifrån?
Det var en bra idé tyvärr har jag ingen välsorterad butik i närheten men om man exempelvis passerar Gränna så kan det ju vara värt att köpa med ett gäng lokala. Finns en story kan det upplevas exklusivt oavsett pris.Polkagrisar har varit uppskattat, men kanske lite för simpelt för en del sammanhang.
Riktigt bra förslag! Det ska jag absolut testa.Utländska kunder/gäster blir mycket tacksamma när de får en glas gåva, uppskattat är ljuslyktan snöbollen från Kosta Boda
Intressant. Har även funderat på att ta med lokalproducerad honung men varit tveksam på grund av olika länders restriktioner mot mat. Choklad är väl också mat men har inbillat mig att det inte tillhör de som är problematiskt.Sylt med rikligt bärinnehåll fungerar i en hel del länder.
Låter bra, inte en tanke på att bilar inte är vegetariska. Men kan säkert gå hem i Kina.Håller med om ljuslyktor o ljus till finare. Brukar köpa chokladtryfflarna i plåtburk på ARN. (Extra tips att förbeställa för rabatt.)
Om man vill ha med sig bara något riktigt litet eller om det är till väldigt många är minipåsar Ahlgrens bilar perfekt. Finns för en tia på ARN i leksaksbutiken mellan Pontus o SAS loungen. (Däremot inte bra present till de som inte äter griskött då Ahlgrens bilar innehåller gelatin.)
Hederliga Delicato chokladbollar och dammsugare har också varit mycket populärt. Även kanelbullarna från Gateau brukar gå hem.
Upplever detta som anekdotalt, min upplevelse är det motsvarande med Johnnie Walker Black/Blue för respektive scenario. Båda är sannolikt starka kort.Chivas är standard "fin"whisky här och har marknadsförts aggressivt i 15+ år. Tycker det är en hemsk whisky och har slutat att säga ja på frågan om jag vill prova en "väldigt fin whisky" hemma hos folk för att det just är den som erbjuds 9/10 gånger, den 10e gången är det en 18 årig Chivas.
Att du upplever min ståndpunkt om Chivas som anodektal visar bara hur lite erfarenhet av landet du faktiskt har.Upplever detta som anekdotalt, min upplevelse är det motsvarande med Johnnie Walker Black/Blue för respektive scenario. Båda är sannolikt starka kort.