simon_says91
Medlem
Är det så illa till och med? Jag boka via de "vanliga" kanalerna som man googla fram, detta var dock före pandemin.Vart bokade du detta? När jag kollade runt verkade det inte som om de körde den touren längre![]()
Är det så illa till och med? Jag boka via de "vanliga" kanalerna som man googla fram, detta var dock före pandemin.Vart bokade du detta? När jag kollade runt verkade det inte som om de körde den touren längre![]()
Ja det verkar vara slut med dessa utflykter nu efter pandemin vad jag fattade det som.Är det så illa till och med? Jag boka via de "vanliga" kanalerna som man googla fram, detta var dock före pandemin.
Det gjorde min sambo med sa honHehe, jag såg för ett ögonblick ’Australia Border Control’ framför mig
Jag var med exakt samma på GOT men då var det barnens ryggsäck som swappades och gav utslag. Lite konstigt tycker jag, att man fyller blankett och sen good to go? Varför lyser enheten då?Bilen parkerad å promenad mot terminalen. Ingen kö alls i BC check-in så att få ut boarding kort tog ca 2-3 min. Mot säk. kontrollen. En framför oss i fast track. Lägger upp mina grejer på bandet å sambon lägger på sina före. Sambon kommer igenom utan att det piper i bågen, men när jag går igenom piper det.
Slumpmässig kontroll tänker jag å mycket riktigt är det så. Kontrollanten lägger på en pappersliknande lapp på ”staven” å strycker över händer å skor. I med det i apparaten som efter ett tag lyser rött å piper. Kontrollanten tillkallar en till kontrollant som kommer med ny stav å ny lapp å svabbar mig. Går till en annan apparat å den lyser med rött å piper. Nu börjar det bli lite pinsamt efter som de är en lång kö bakom mig nu. Får lägga upp skorna å köra den på bandet igenom röntgen å sedan tar kontrollant 1 och söker igenom ryggsäcken och visiterar mig. Efter det kör han allt igenom röntgen igen å hittar inget då heller. Då kommer kontrollant 2 fram igen och ställer lite frågor och fyller i en blankett. Aldrig varit med om att den lyst rött, men det hela var intressant att se hur de jobbade och allt sköttes snyggt. Mycket trevliga va de dessutom, så tummen upp.
Nu sitter vi i en ganska full SAS lounge och har intagit mig en korv i bröd.![]()
Visa bifogad bild 143270
Jag frågade med nyfiket om vad som kunde gjort att det gav utslag, men det var svårt för dem att säga…å det kan jag förstå. Jag fick gissa på vad som kunde gjort att det utlöste å när ja sa att jag använt nån hudkräm till ansiktet sa hon att det var högst troligt det. Det finns tydligen glycerin i vissa å det kunde tydligen ”likna” ämnet som har namnet nitro framför.Jag var med exakt samma på GOT men då var det barnens ryggsäck som swappades och gav utslag. Lite konstigt tycker jag, att man fyller blankett och sen good to go? Varför lyser enheten då?