matte_ante
Medlem
Eftersom jag fick ett mail av ett troll som undrade om jag som statligt anställd använde poäng jag tjänat i tjänsten till en bonusresa för privat bruk (efter att skrivit ett inlägg här)
Man upphör aldrig att förvånas..
Eftersom jag fick ett mail av ett troll som undrade om jag som statligt anställd använde poäng jag tjänat i tjänsten till en bonusresa för privat bruk (efter att skrivit ett inlägg här)
ojojEftersom jag fick ett mail av ett troll som undrade om jag som statligt anställd använde poäng jag tjänat i tjänsten till en bonusresa för privat bruk (efter att skrivit ett inlägg här) tänkte jag att det är lika bra att vara öppen med mitt jobb och vad jag gör. Jag är Internationell chef på ett av Sveriges främsta universitet i södra Sverige, vilket innebär många resor till Stockholm, inom Europa och resten av världen. Alltid i ekonomi, med vissa undantag i Premium Economy (PLUS) - då det inte finns andra biljetter, eller när Plus är billigare eller när en mer flexibel biljett krävs för jobbet (inom Europa).
För att vara övertydlig, alla poäng jag tjänar på jobbresor används antingen till uppgradering för jobbresor eller till bonusresor för jobbet. Poäng jag tjänar på mina privata kreditkort, privata resor och annat använder jag till mitt privata resande. Poängen jag använde för min julresa var alla privata med min privata AMEX 2-4-1 och jag betalade skatterna själv med. Även om jag kommer jobba några dagar i samband med resan så väljer jag att ta det privat då det kan uppfattas fel att man försöker kombinera jobb med semester.
För mig är det oerhört viktigt att skilja på detta då det tydligen finns folk som inte har något bättre för sig än att hitta misstag hos offentligt anställda.
Hiho!
Precis börjat fatta intresse för detta med Poäng och flygande. Bläddrat runt på sidan ett bra tag men nu bestämt mig för att registrera mig.
25 årig student i Stockholms området. Ligger runt 10-20 flights per år men det ökar för varje år.
Jag jobbar som cabin crew med bas på London Heathrow, så blir en del flygande, både långt och kort, i jobb och privat.
Man, 38 år. Jobbar som IT-projektledare inom FN. Först 2.5 år i Geneve (MM Senator) och nu 2.5 år i New York (UA1k). Sista adress i Sverige var Stockholm (och Hilton Slussen mitt "hem" när jag hälsar på).
Något otippat så har jag absolut inga jobbresor trots att jag jobbar för världens mest internationella arbetsgivare...
HON?Jag är i sena 20-årsåldern och jobbar inom wealth management. Mitt liv spenderas till stor del på plan men även i många intressanta städer - med fokus på Abu Dhabi, New York, Zürich och Frankfurt. Det är ett riktigt kul men hektiskt jobb men som jag ändå stortrivs med, då jag utöver fokusstäderna får besöka många intressanta städer, alltifrån Buenos Aires till Hong Kong. Jag är född i New York med amerikansk far och svensk mor och bott den största delen av mitt liv utomlands (därav min trasiga svenska).
Jag har en stor kärlek för Lufthansa - men olikt många andra så gillar jag inte Swiss lika mycket. Det är kul att flyga - men inte riktigt lika kul som det brukade vara när man började. Jag flyger i regel åtminstone 3-4 long haul i månaden och resandet sker exklusivt i C/F och i så stor utsträckning som möjligt endast med LH Group, med anledning av att vårt företag har ett långvarigt förhållande och mycket förmånliga priser hos LH.
Det har framgått i andra trådar
Check.Det har framgått i andra trådar![]()