Senaste nytt

Vad jobbar ni med? (Presentation av medlemmar)

Tack!
Jo, så kan det nog vara :) Fick även de förslagen av andra i styrelsen, men jag har hittills valt att köra med en något mer modest titel. Lite rädd att det annars ska repellera vissa målgrupper, även om ABB- chefer o gubbar i Tyskland ibland är lite titelsjuka.

Ska dock fundera på förkortningen CMO istället. Ändå sällan jag behöver kasta min titel i ansiktet på folk. :p

I Tyskland (stora delar av Europa) kan man än idag få folk som öppnar dörren åt dig bara för din titels skull.
 
Är egen företagare sedan 4 år tillbaka. Jobbar med konsulting åt ett antal kunder, just nu ett möbelföretag och ett statligt verk (som ständigt figurerar i pressen och På spåret). Var tidigare anställd på möbelföretaget under nästan exakt 20 år. Innebar en väldans massa resor, främst i Europa men också Asien och USA. Sista sex åren var jag anställd på ett av "ägarbolagen" i Nederländerna (dock baserad i Sverige). Innebar iaf drygt 200-300 (?) resor CPH-AMS (fick jag förkortningarna rätt denna gången?) under de sex åren. När KLM-personalen började morsa så tyckte jag det började bli dags att sluta resa. Så de sista 4 har varit betydligt lugnare, främst resor med hustru 1.0 och (de nu vuxna) barnen. Morsning!
 
Hej

Efter 9 måneders medlemsskab på sitet tænkte jeg, at jeg også ville præsentere mig.

28 år gammel, arbejder i et lille nichekonsulenthus i København, hvor vi specialiserer os i rådgivning indenfor corporate treasury og design og implementering af IT-løsninger hertil (oftest i SAP). Lige pt. arbejder jeg bl.a. med at lave integration mellem virksomhedens SAP ERP og eksterne banker, således der kan laves automatiske betalinger i >80 lande. (Vi søger nye kolleger, hvis det lyder spændende ;))

Fik mit første rejsejob for seks år siden, hvor jeg lige akkurat kunne optjene *G med A3. Nu er jeg pænt på vej til EBD via segmenter. Jeg er bosat i Aarhus, men er i København hver uge, så jeg har haft (alt for) mange indenrigs ATR-flyvninger mellem AAR-CPH.

Havde samlet 88 segmenters rejse i 2015 med destinationer i Europa, Mellemøsten, Asien og USA. Men har allerede fløjet/booket 50 for i år, så det bliver nok en del flere i 2016.
 
Ny medlem på sidan, börjar med att presentera mig: utrikesjournalist med bas i Sverige men jobbar framför allt från Syd- och Sydostasien. Även rapporterat mycket från Balkan och kommer framöver att också bredda mig till Afrika. Jobbar för både svenska och internationella medier.

Känns roligt att vara här och ser fram emot att följa och delta i era diskussioner!

Allt gott
 
Heltidsjobbande musikproducent och studioägare (ja, vi finns på riktigt) boende i Göteborg med inspelningsstudio på Stora Teatern (som de flesta fortfarande kallar "Storan"). Har även tidigare jobbat som nån slags journalist, hade fokus på musik och intervjuer, även fast det är ett gäng år sedan nu.

Reser "mycket" i jobbet. Inom citationstecken eftersom jag jämfört med många av er inte reser mycket alls, men har ändå lyckats komma upp i EBG, vilket är en del med tanke på yrket (de flesta av oss håller oss ganska stilla). 2015-16 har det varit inspelningar och annat jobbrelaterat i Tokyo, Norge, New York och New Orleans (tre gånger). I år blev/blir det Norge, New Orleans, Tokyo och förhoppningsvis Holland och Sao Paulo.

Jobbar också "extra" på turnéer med några utvalda band som jag känner lite mer. Inte för pengarnas skull (tjänar bättre i studion) utan för att det är ett sätt att komma ut och uppleva något annat. I november var jag t ex med på en femveckors USA-turné, det var väldigt roligt och upplevelserikt. I sommar är det några snabba gig i Europa. Man åker dit, spelar och åker hem dagen efter. Det har sin charm det också. Har precis statusmatchat några hotellkedjor efter att ha fått info om alla gig och sett vilka kedjor vi ska bo på.

Uppskattar detta forumet mer och mer. Det är både underhållande, lärorikt och intressant. Dessutom är folk trevliga och civiliserade.
 
Toppen