Diamond-in-the-ruff
Medlem
Det bör noteras att ändringarna i EU261 förordningen inte börjar tillämpas förrän den 23 oktober 2027.Dessutom så tillåter inte nya EU261 att flygbolaget avbokar hemresan även om man inte använder utresan.
Det bör noteras att ändringarna i EU261 förordningen inte börjar tillämpas förrän den 23 oktober 2027.Dessutom så tillåter inte nya EU261 att flygbolaget avbokar hemresan även om man inte använder utresan.
Ah shit. Jag trodde det var i år.Det bör noteras att ändringarna i EU261 förordningen inte börjar tillämpas förrän den 23 oktober 2027.
Jag får tyvärr göra dig besviken, case closed. Jag skulle åka CPH-AGP, men de ställde in det enda flyget den dagen, så nu blir det CPH-ARN-övernattning-AGP istället. Som sagt, hade det varit en enkelresa hade jag köpt en biljett för egna pengar, efter att de vägrade boka om mig till andra flygbolag, och krävt ersättning i efterhand. Men jag vill inte stå i Malaga en söndag kväll och nekas boarding när jag vet att jag måste vara på jobbet dagen efter, även om jag har rätt i sak. Så SAS hade kunnat komma undan med 560 SEK för en Ryanair-biljett, men nu blir det över 800 SEK för en hotellövernattning på ARN istället.Bad du inte om att få tala med en överordnad till agenten?
RING IGEN!
Detta är ett solklart EU261/2004.
Vilket datum skulle du åka ut?
Finns det ingen SAS avgång via CPH eller OSL?
Om du orkar sök på ARN så finns det säker många liknande fall
Själv klart håller du oss uppdaterad om vad som händer!
Du kan dock claima för förseningen också. Blir några tusen.Jag får tyvärr göra dig besviken, case closed. Jag skulle åka CPH-AGP, men de ställde in det enda flyget den dagen, så nu blir det CPH-ARN-övernattning-AGP istället. Som sagt, hade det varit en enkelresa hade jag köpt en biljett för egna pengar, efter att de vägrade boka om mig till andra flygbolag, och krävt ersättning i efterhand. Men jag vill inte stå i Malaga en söndag kväll och nekas boarding när jag vet att jag måste vara på jobbet dagen efter, även om jag har rätt i sak. Så SAS hade kunnat komma undan med 560 SEK för en Ryanair-biljett, men nu blir det över 800 SEK för en hotellövernattning på ARN istället.
Det är mer än 2 veckor till avgång så det blir ingen kompensation.Du kan dock claima för förseningen också. Blir några tusen.
EDIT- kan vara begränsat beroende på hur lång fram.
Dvs - kommer inte ihåg exakta regler men väl värt att kolla upp.