Senaste nytt

Sporadisk semi-live rapport till Thailand, Laos och Singapore

Håller nog med om pizzan, du måste haft max oflyt. Min fru är från Sicilien så det har nog blivit några hundra pizzor på lokala pizzerior och jag brukar hävda att pizzorna man får i Sverige ligger ett par divisioner under de sicilianska i samkupplevelse. Men smaken är ju som bekant ett svårdiskuterat ämne:p
Det var på just Sicilien vi var. Ingen var speciellt nöjd med maten där,haha.

OT och låt oss alla träffas i Italien så kan vi testa "nya" loungen också. Lägger upp tråd för detta vid tillfälle.
 
Det var på just Sicilien vi var. Ingen var speciellt nöjd med maten där,haha.

OT och låt oss alla träffas i Italien så kan vi testa "nya" loungen också. Lägger upp tråd för detta vid tillfälle.
Otur där. Har familj på Sicilien o äter alltid sjukt bra. Men precis som på alla andra ställen i världen så gäller de ju att ha lite tur, googlat en del eller som i mitt fall att man känner till de bra ställena. För de finns ju också många dåliga. Sist jag var där så hade de totalt misslyckats med pizzan på ett ställe som normalt är jättebra. 2 av 3 pizzor blev fel o trodde de tappat ett saltkar i degen.
 
Tiden i Luang Prabang börjar dra sig mot sitt slut. Vi har hunnit med mat (av varierande kvalitet), turistattraktioner samt kaffe (av medelmåttig kvalitet).

Det som kanske bör räknas in bland turistattraktionerna är också deras night market, den sätts upp på huvudgatan varje dag från ca 17-tiden. Det säljs en massa saker, blandning av krimskrams och en del som ser ut att faktiskt vara välgjort lokalt hantverk. Kan vara kul att kolla runt en stund men det jag gillade mest var annars all mat, det säljs en massa mat men det är främst samlat i en gång som går lite bakom turistkontoret samt i början och slutet av marknaden. Det finns ett ganska intressant utbud men tydligt mer inriktat på turister än på lokalbefolkningen. Det är mycket olika sorters grillat kött men även nudelsoppor, korv och sen finns det någon buffet. Det görs även en del fruktjuice, smoothies samt små kokospannkakor. Väl värt ett besök men förvänta er inga kulinariska storverk.

IMG_5957.JPG
IMG_5958.JPG
IMG_5960.JPG
IMG_5961.JPG
IMG_5962.JPG
IMG_5964.JPG
IMG_5965.JPG


I samma kategori av turistattraktion finns morgonmarknaden som är för lokalbefolkningen, där säljs mestadels färska frukt, grönsaker, fisk, kött, kryddor etc. Det är kul att gå runt och kolla, man kan även se lite mer udda saker som när de slaktar kycklingar, småfåglar men även grillad råtta och en massa grodor etc. Det mesta verkar ätas här så för den som är äventyrlig finns massa kul att prova.

IMG_5985.JPG
IMG_5986.JPG
IMG_5987.JPG
IMG_5992.JPG
IMG_5993.JPG
IMG_5994.JPG
IMG_5997.JPG
IMG_5999.JPG
IMG_6001.JPG
IMG_6002 (1).JPG


Vi kollade självklart in en massa olika tempel. Klart mest imponerande var Wat Xiengthong, fantastiskt tempel med en massa olika vackra byggnader. Det var också det klart mest välbesökta men var trots det inte särskilt fullt med folk.

IMG_6069.JPG
IMG_6057.JPG
IMG_6056.JPG


Vi besökte även Wat Sibounheuang, Wat Sibounheuang och Vat Sensoukharam. De var mindre men ändå trevliga att promenera kring vid. Det är det som är lite charmen att man kan promenera runt i stan och se massor av fina tempel och bara gå in och titta i lugn och ro.

IMG_5983.JPG
IMG_6044.JPG
IMG_6046.JPG
IMG_6049.JPG
IMG_6050.JPG


Det tidigare palatset som numera är ett museum ligger också mitt i stan. Vi gick runt utanför men gick inte in, man måste lämna väskor, kamera, telefon etc i ett skåp innan man får gå in så vi skippade det. Dock fin byggnad och man kan kolla in den kungliga bilsamlingen också (inga foton tillåtna där heller) samt någon form av tempel som ligger på samma område som heter Haw Pha Bang.

IMG_6036.JPG
IMG_6031.JPG


Inne i stan finns det annars inte så mycket mer även om man kanske kan kolla in de bambubron som de byggt över floden. Den byggs om jag förstod det rätt upp igen vid varje torrsäsong då den spolas bort när det är regnperiod.

IMG_6233.JPG



En av de bästa sevärdheterna var annars Kuang Si vattenfallen. Fantastiskt fina färger och det går även att bada på flera platser. Är lätt att gå utefter vattnet och är en trevlig utflykt. Rekommenderar starkt att komma tidigt, vi åkte så vi var där vi 09 och då fick man en timme innan alla tours kom. Var avsevärt trevligare innan det blev en massa folk, då det är en hel del större grupper som kommer senare så blir det lite stökigare ju senare man kommer.
IMG_6124.JPG
IMG_6120.JPG
IMG_6113.JPG
IMG_6102.JPG



Om man ändå ska till Kuang Si så kan man sen även ta ett besök på fjärilsträdgården precis bredvid. Det är inte särskilt stort men var lagom trevligt och de arbetar mycket med lokala barn för att lära dem om att bevara naturen, hållbarhet etc så även om det kanske är lite dyrt (jämfört med annat lokalt) så tyckte jag det var ok då det kändes som de genuint ville göra något bra.

IMG_6134.JPG
IMG_6136.JPG
IMG_6137.JPG
IMG_6140 (1).JPG


Vi var inte så sugna på att river cruises som man försökte sälja på oss, såg ganska sunkiga ut och de som sålde var irriterande pushiga om man gick ut med Mekong-floden. Skippade även grottorna som finns att besöka, det gjordes efter att ha snackat med en del andra som varit där och sagt att det var fruktansvärt mycket skräp slängt överallt och det inte kändes särskilt fräscht. Vi skippade även "morning alms"-cermonin då vi dels ville sova på morgonen och dels förstod att det kanske inte är helt populärt att en massa turister tar över den.
 
Fantastiska bilder och rapport. Fin natur, vatten, djurliv. Det som dock avskräcker hela familjen Brandten är "maten" som ser direkt motbjudande ut!
Maten på morgonmarknaden var ganska intressant, vi valde att inte äta något där men i övrigt finns det en del mer "vanlig" mat också så det går att undvika de mer exotiska inslagen.
 
I har vaeret heldige med mange ting, tak for god rapport. Godt, I soeger det autentiske. Hotellet i Luang Prabang har masser af patina og slaar IMO ethvert 5-stjernet "moderne" hotel. Kaffe? Kom til kaffe i Vietnam :) Vi har gader med op til 100 caphe'er! De stoerre kaffe-producenter har op mod 30 forskellige kaffe-kvaliteter. De dyreste er meget kostbare!
 
Min mor är etnisk laotiska (av politiska skäl kallas det isaan i Thailand) och mycket av maten på morgonmarknaden känner jag igen som traditionell isaan-mat.

En morgon 1985 vaknade jag upp före mina föräldrar, när min far (svensk) klev upp satt jag och gnagde på ett grillspett som jag fått av mormor. Lite senare vaknade min mamma och kunde informera min far om att det var risfältsråtta jag åt. Tydligen svor han att aldrig någonsin ta mig till Thailand igen, men han bröt det löftet tämligen omgående eftersom jag har varit där nästan varje år sedan dess.

Och God Jul på er allihopa!
 
Helt ok med olika smakpreferenser, gillar man robusta är Italien toppen men ”not my cup of tea” :) Är dock impad att de lyckats marknadsföra sig så väl.

Glass har jag dock ätit väldigt god (och på enstaka ställen druckit bra kaffe).
Som du säger, italienarna har en viss procent robusta i espressomalningarna för att ge bra crema i kaffet. Det ger espresson en speciell beska, nästan som bränt. Robusta är inte bara beskare och mindre söt än arabica bönan, den innehåller också nästan dubbelt så mycket koffein. En smaksak som sagt.
 
Blev lite uppehåll i postandet här, har haft några dagar med en del resande och så åkte jag på en rejäl "man flu" så var i dålig form 2 dagar. Vi är i Chiang Mai nu men har lite kvar om Luang Prabang att posta så kör det först.

Vi åt självklart en massa mat, måste säga att kvaliteten varierade ganska stort. Vi åt väldigt bra mat på ett antal ställen men också på flera ställen som var ganska mediokra. Det ska dock erkännas att man ofta har det på känn och egentligen skulle jag ha gått på känsla i något fall men av ibland så väljer man att äta där man är då det är praktiskt.

Vi åt t ex på Governors grill på Sofitel. Det var typiskt för en resort, menyn var ”internationell” och priserna höga, kvaliteten medioker och servicen förvirrad. Det gick självklart att äta maten men det var inget särskilt.

IMG_6261.JPG
IMG_6259.JPG


Tillsammans med den så fanns även ett ställe som hette Tamarind Tree (förväxla ej med Tamarind som ska vara bra). Åt bara där för att jag lämnade in tvätt där och var hungrig och hade bråttom. Maten var ätbar men trist, papayasalladen ok och sen någon form av stir fry som man själv hade gjort bättre med lite frysta grönsaker och en färdig kryddblandning. Servicen var total kaos också, de hade 3 bord upptagna och trots det så verkade de inte kunna hålla reda på vad som beställts av vilket bord. Det bästa som kan sägas var att det inte kostade mycket.

IMG_6021.JPG
IMG_6022.JPG



Där vi trots allt åt god mat var på Bamboo tree, där vi åt väldigt bra lunch en dag. Riktigt god kyckling men även bra papaya sallad och någon form av citrongräs och fläsk som friterats. Positiv upplevelse som rekommenderas.

IMG_6145.JPG
IMG_6147.JPG
IMG_6150.JPG
IMG_6152.JPG

IMG_6146.JPG


Vi åt även bra middag på Cafe Toui, de försöker vara någon form av bistro med lokal mat. De lyckas bra matmässigt då det är bra kvalitet och fina smaker. Däremot är servicen väldigt hit and miss, vi fick vänta ca 45 min på mat och de kom med en del fel rätter (verkade vara lika hos flera bord).
IMG_6220.JPG
IMG_6222.JPG
IMG_6222.JPG
 
I kategorin mat så kanske även matlagningskurs hör hemma, vi valde en kortare variant en de hel- och halvdagskurser som fanns. Vi körde en 2h snabbkurs på kvällen på Tamnak Lou. De visade snabbt hur man gjorde fyra rätter så fick man välja att göra 2 av dessa (som man sen får äta själv). De visade även hur man gör sticky rice. Kul och enkelt, var trevligt att lära sig lite grunder i vissa traditionella rätter från Laos. Vi valde att göra Chicken larb, en kall kycklingsallad med chili och lime (och en massa andra kryddor) samt Paneng Gai, en rätt där man mixar kyckling och fläsk som steks med kokosmjölk och flera olika kryddor. Var väldigt enkelt och smidigt att göra dessa rätter. Rekommenderas starkt att köra en sådan kurs, om inte på just denna restaurang så någon annanstans.

IMG_6268.JPG
IMG_6271.JPG
IMG_6273.JPG
IMG_6274.JPG
IMG_6275.JPG
 
Toppen